Hormonlu (GDO’lu) gıdaları tanıma rehberi

Hormonlu (GDO’lu) gıdaları tanıma rehberi
Pazar, market ve manavlarda satışa sunulan sebzelerin hormonlu olup olmadığı ise dikkat edilecek birkaç ayrıntıyla anlaşılabiliyor. İşte pazar, market ve manavlarda satışa sunulan sebzelerin hormonlu olup olmadığını anlamak için yapılması gerekenler.
Son zamanlarda ülke gündeminin ana maddesi haline gelen genetiği değiştirilmiş yani hormonlu gıdaları birkaç ayrıntıya dikkat ederek tanımak mümkün.
Bazı üreticilerin özellikle meyve ve sebzelerin büyümesini hızlandırmak ve verimini arttırmak amacıyla bilinçsizce kullandığı hormon katkıları, insan sağlığını tehdit ediyor.
Konya Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre; pazar, market ve manavlarda satışa sunulan sebzelerin hormonlu olup olmadığını birkaç ayrıntıya dikkat ederek anlamak mümkün

Konya Tarım İl Müdürlüğü internet sitesinde yer alan bilgilere göre, sebzelerin ve meyvelerin büyüme süresini hızlandırmak ve verimini artırmak için bilinçsizce ve aşırı dozda kullanılan hormonların insan sağlığını olumsuz etkilediği belirtilirken, bu tür sebze ve meyvelerin mümkün olduğunca az tüketilmesi gerektiği vurgulanıyor.
Hormonal katkıların belli seviyelerde kullanıldığı zamanlarda insan sağlığına bir zararı olmadığı ifade edilirken, aşırı doz kullanımının insan sağlığını bozduğu vurgulanıyor.
Yetkililer, meyve ve sebzelerin mevsiminde ve bol olduğu zamanlarda yenmesi gerektiğini, renginin parlaklığı ve şekline inanılarak meyve sebze alınmaması gerektiğini ifade ediyor.
Yetkililer ayrıca domatesin 15 Ekim – 10 Kasım ve 10 Nisan – 5 Mayıs, patlıcanın 15 Kasım – 15 Mayıs ve kabağın 1 Kasım – 15 Mayıs tarihleri arasında tüketilmemesi gerektiğini belirtti.
Sitede yer alan bilgilere göre, sebzelerin ve meyvelerin hormonlu olup olmadığı dikkat edilecek birkaç ayrıntıyla kolaylıkla anlaşılabiliyor.
Hormonlu meyve ve sebzelerin özellikleri

Bazı sebze ve meyvelerin hormonlu olup olmadığının anlaşılabilmesi için şu bilgiler veriliyor:
Domateste; kestiğimiz zaman içleri boşsa, meyve ucunda sivri memeler oluşmuş veya meyvenin şekli bozulmuşsa aşırı hormonlu olduğu anlaşılır. Ayrıca hormonlu domates dikine kesildiği zaman meyvenin ortasında beyaz bir tabaka görülür.
Salatalıkta; meyve şekilsiz, bir ucu kalın bir ucu ince veya yan yana yapışık meyveler görülür. Sebzenin içi sünger gibi, çekirdeği de koflaşmıştır. Yendiği zaman lezzetsiz bir tat verir.
Patlıcanda; şekli bozuk, meyve yanında meme gibi şişkinlikler veya salatalıktaki gibi çift meyve oluşumu vardır ve etli kısmı sünger gibidir.
Patateste; meyvenin şekli bozuk, patates yumrularında yapışıklık ve küçük yumrular vardır. Eğer aşırı hormon kullanımı varsa patatesin içinde kararmalar görülebilir.
Çilekte; aşırı büyüklük, yapışık meyveler görülür ve ısırıldığında meyvenin içi boştur.
Karpuzda; karpuzların çekirdek yerleri boştur ve yenildiği zaman aşırı nişasta kokusu duyulur.
Biberlerde; meyveler aşırı büyük ve etlidir. Çekirdek evi boş, etli kısmında ise domatesteki gibi beyazlı bir kısım görülür.”
Bir önceki Kurbanda et tüketimine dikkat edin başlıklı konumuzda Beslenme, et tüketimi ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: Gdo ile Hormonlu Gıdalar arasındaki fark nedir, gdo ve hormonlu gıdalar, kabagin mevsimi, patatesi verimini artıran hormon nedir, patlicanin mevsimi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.