İçeceklerdeki kafein miktarları

İçeceklerdeki kafein miktarları

Kafeinli içecekler hamile kadınlara zararlı mı? Uykuyu açar ya da çarpıntı yapar mı? işte daha bunun gibi merak edilen birçok sorunun cevabı…
Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi’nden Dr. Senai Aksoy hamilelikte kafein alımı hakkında en önemli soruları yanıtladı. Kafeinin hiçbir besleyici değeri yoktur. Yapılan çalışmalar hamilelikte yüksek miktarlarda kafein alımının özellikle ikinci trimester düşükleri başta olmak üzere düşük ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. Hamilelikte kafein alımı ne tür etkiler yaratır? İlk önce akılda tutulması gereken kafeinin bir vitamin ya da besin maddesi olmadığıdır

Ürküten tablo
Hamilelik ya da emzirme süresinde alınan kafein fetus ve yeni doğanda da benzer etkiler yaratır. Hamilelikte kafeinin yarı ömrü 11 saate kadar uzayabilir. Fetus da ise durum daha ürkütücüdür: 100 saat. Bu ne demektir? İçtiğiniz kahveden bebeğe geçen kafeinin yarısından fazlası 100 saat sonra bile hala daha karnınızdaki bebeğin kanında dolaşmaktadır. Bebeğiniz ne kadar küçük ise onun kafeini detoksifiye etme yeteneği de o kadar azdır.
Beyin ağırlıkları azalıyor
Alınan orta düzeyde kafein anne adayında çarpıntı ve benzeri yakınmalar yaratmasa da bebeğin kalp atımlarında ve solunumunda belirgin artışa neden olabilir. Yapılan hayvan deneylerinde anne karnında orta ya da yüksek düzeyde kafeine maruz kalan fetusların beyin ağırlıklarında azalma ve beyin gelişiminde dalgalanmalar izlenmiştir.
Demir emilimini etkiliyor

Özellikle yemeklerden hemen sonra alındığında bağırsaklardan demir emilimini yüzde 40 oranında azaltır ve bu demir gereksiniminizin çok yüksek olduğu hamilelik döneminde oldukça önemlidir. Tüm dünyada bugün kabul gören görüş çok fazla miktarda kafein tüketiminin düşük doğum ağırlıklı bebeklere neden olabileceği ve kafeinin sadece çok yüksek dozlarda alındığında risk yaratabileceğidir.
Hamile kalınca bırakmalı mısınız?
Aşırıya kaçmamak kaydıyla kafein içeren içeceklerin keyfine varabilirsiniz. Yapılan pek çok araştırma hamilelik sırasında alınan az ya da orta düzeyde kafeinin bebek ya da anne adayına zarar verme riskinin düşük olduğunu göstermektedir. Orta düzeyde kafein (300 – 400 mg) günde 2-3 fincan granül kahveye denk gelmektedir.
Kafein alımını nasıl kontrol etmek istersiniz?
Örneğin sallama çay içiyorsanız poşeti suda 5 dakika yerine 1 dakika bekleterek kafein oranını yarı yarıya azaltabilirsiniz. Bitkisel çay tercih ediyorsanız mutlaka kutusundaki uyarıcı etiketleri kontrol edin. İçindeki kafein ve diğer maddelerin miktarını kutusunda yazmayan markaları tercih etmeyin.
İşte içeceklerdeki kafein oranı…

Filtre kahve 1 fincan 135-200 mg
Espr esso 1 fincan 100 mg
Cappuccino 1 fincan 100 mg
Hazır kahve 150 cc 57 mg
Türk kahvesi 1 fincan 57 mg
Dekafeine kahve 150 cc 5 mg
Demleme çay 175 cc 20 – 110 mg
Ice Tea 330 cc 70 mg
Hazır çay 200 cc 30 mg
Kola 1 Kutu 30 – 56 mg
Diyet Kola 1 Kutu 38 – 45 mg
Kola dışı meşrubat 1 Kutu 50 mg
Meyveli gazoz 1 Kutu 0 mg Çikolata 60 gram 10 – 50 mg

Bir önceki Sabah kahvaltısını önemseyin başlıklı konumuzda Beslenme, sabah kahvaltısı ve süt ürünleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: türk kahvesindeki kafein miktarı, kafeini yuksek olan içecekler, kafeinli içecekler, cay ve kahvedekı kafeın mıktarı, turk kahvesi kafein

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.