İçkinizde Kaç Kalori Var?

İçkinizde Kaç Kalori Var?
Vücudunuz alkolde bulunan kalorilerin çoğunu enerji olarak kullanır veya yağ dokusuna çevirir.

Alkollü içeceklerin içindeki kaloriyi hesaplamak için önce etiketini okuyun. Şarapta ise genellikle alkol yoğunluğu yüzde 10 dur (alkol derecesi 20; ancak bu sistem şaraplarda kullanılmaz). Aldığınız kalorileri mi sayıyorsunuz? Alkollü içecekleri de hesaba katmayı unutmayın. “Alkol Derecesi(Proof)” alkol yüzdesinin iki katıdır. Eğer içeceğiniz votka veya viski gibi damıtık bir içkiyse alkol derecesi (proof) kaçtır? Eğer şarap ise alkol yüzdesi kaçtır?

Alkol derecesi 100 (100 Proof) olan bir içki yüzde 50 alkol içerir
Biraların alkol içeriği etiketinde nadir olarak belirtilir. Birada genellikte yüzde 4-5 alkol bulunur (alkol derecesi 8-10)

İçkilerde bulunan kalori miktarı şu formülle hesaplanır: niçtiğiniz miktar (ml.) x alkol derecesi (proof) x 0,8 / 30. Örneğin, alkol derecesi 80 olan 60 ml votkada: 60 x 80 x 0,8 / 30 = 128 kalori.

Sek şaraplar ve damıtılmış içkilerde ek kalori veren madde bulunmadığı için bu formülle kalori içeriği hesaplanabilir. Tatlı şarap ve biranın içeriğinde bulunan şeker ve karbonhidratların, alkolün verdiği kalorinin 1/4 ü veya yarısı kadar daha ek kalori vereceğini unutmayın. “Hafif (light)” biralarda daha az karbonhidrat ve alkol bulunur.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.