İdrar prostat kanseri teşhisini kolaylaştırabilir

İdrar prostat kanseri teşhisini kolaylaştırabilir

ABD’nin Michigan Üniversitesinden Arul Chinnaiyan ve ekibi, kanserli hastaların doku, idrar ve kan örneklerini sağlıklı kişilerinkiyle karşılaştırdı. Agresif (hızlı gelişen) prostat kanseri vakalarında hastaların özellikle idrarında büyük oranda “sarkozin” molekülüne rastlandı.
Bilim dünyasında, idrardaki bir molekülün hızlı gelişen prostat kanserinin teşhisini kolaylaştırabileceği konuşuluyor… Prostat hücreleri kültürüne sarkozin eklendiğinde hücrelerin vücutta “yayılabilen” kanser hücrelerine dönüştüğünü gören araştırmacılar, bunun, sarkozinin prostat kanserinde önemli bir rol oynadığının göstergesi olabileceğini belirttiler. Ancak idrar testinin uygulanmasına başlamadan önce araştırmanın doğrulanması gerekiyor.
Sarkozin seviyesinin, alınan metastazlı örneklerin yüzde 79’unda ve başlangıç düzeyindeki kanser örneklerinin yüzde 42’sinde yüksek olduğunu belirten bilim adamları, bu moleküle “sağlam” hücrelerde rastlamadı.

Nature dergisinde yer alan araştırma, yeni teşhis ve tedavi yolları için umut olarak görülüyor

Prostat kanserinin teşhisinin zor yanı, kanserin aşamasının belirlenmesi. Kanserin hızlı ya da yavaş gelişen bir kanser olarak nitelendirilmesinin ardından uygun tedavi uygulanıyor.
Bir önceki Testis kanserini görmezden gelmeyin başlıklı konumuzda Kanser ve testis kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: agresif prostat kanseri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.