İdrardan kan gelmesinin sebepleri

İdrardan kan gelmesinin sebepleri
Guyan deneyinde hastaya 3 ayrı kap verilir ve bu kaplara ayrı ayrı idrarını yapması söylenir.
İdrardan kan gelmesinin sebeplerine baktığımız zaman oldukça çeşitli sebepler olduğu aşikar. İdrarda görülen kanın rengi de miktarına göre pembe tonlarında ya da daha kırmızı tonlarda olabilir.

Çoğu zaman gözle görülebilir nitelikte olan kanlı idrar bulanıktır ve cam bir kaseye konulduğu zaman kanlı olan kısmı alta çöker. Kanamanın merkezini anlayabilmek için Guyon adlı deney uygulanır. Kanlı idrarın ne tür bir hastalığın belirtisi olduğunu anlayabilmek için hekim kontrolünde birtakım testlerin yapılması gerekir
Her kaba idrarını yapan hasta kapları görevlilere teslim eder ve inceleme başlar. Üç ayrı kapta bulunan idrar incelenerek renk değişimlerine bakılır. İlk kapteki idrarın rengi değişir ise kanama üretradan kaynaklanıyor demektir. Eğer 3 kapta da değişimler söz konusu ise kanama böbreklerden veya idrar borusundan kaynaklanıyor olabilir.
Genel olarak idrarda kanama nedenlerinden bahsedecek olursak böbrek taşları, böbrek taşları veremi, tümörler, idrar yolu iltihapları, idrar yolunda taş oluşumudur.

Kanlı idrar her seferinde gözle görülmez ancak belirtileri hissedilir. İdrarda kan belirtileri ise sürekli idrara çıkma isteği, idrar yaparken yanma hissi, karın bölgesinin altında hissedilen ağrı, ara ara yükselen ateş ve kötü kokulu idrardır.
Bir önceki Yutkunma güçlüğü nedenleri başlıklı konumuzda yutkunma zorluğu hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: idrardan kan gelmesi ve yanması, idrar yaparken kan gelmenin anlami, idrarda kan, idrardan pembemsi kan gelmesinin sebepleri nelerdir, sürekli çiş gelmesi hissi idrar da kan

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.