İki farklı soğuk algınlığı virüsüne birden yakalanmak mümkün

İki farklı soğuk algınlığı virüsüne birden yakalanmak mümkün

Çalışma yeniden birleşmenin, tipik soğuk algınlığı mevsiminde yeni türleri hızla ortaya çıkarabileceğini gösteriyor.
En yaygın soğuk algınlığı vakalarına yol açan “rhinovirus” virüsünün en az 99 türü var. Uzun süredir teorik olarak bir insanın birden fazla soğuk algınlığı virüsüne yakalanabileceği düşünülüyor. Ama yaygın soğuk algınlığı üzerine yapılan araştırmalar, bazı sürprizleri de ortaya çıkarıyor.
Bu yıl Science dergisinde yayınlanan bir çalışma, virüsün iki ayrı türünün aynı anda hastalığa yol açtığı durumlarda genlerin “recombination” (yeniden birleşme) adı verilen bir süreç içerisinde birleştiğini gösterdi

Elektronik dergi PLoS One’da bu yıl yayınlanan bir çalışmada da Çinli bilim adamları, soğuk algınlığı geçiren 64 çocuk üzerinde yaptıkları incelemede, “yeniden birleşme” ve “üçlü enfeksiyon” bulgularını ortaya çıkardı.

Çocuklarda bir tür soğuk algınlığı, grip ya da adenovirus türü solunum yolu virüsleri bulunuyordu. Ama rhinovirusun farklı türlerini sadece çok küçük bir kesim taşıyordu.
Ancak iki soğuk algınlığına yakalanmanın hastalığı uzatacağı veya daha ağır belirtilere yol açacağını gösteren hiçbir kanıt yok.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ağır hastalığa yakalanmanın yolları, enfeksiyonun üçlü bulgusu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.