İlaca dirençli epilepsilerde TMS umut oldu

İlaca dirençli epilepsilerde TMS umut oldu

Temporal lob epilepsileri, tüm epilepsi vakalarının dörtte birini kapsıyor.
İlaca dirençli bazı epilepsi vakalarında TMS ‘nin ameliyattan daha iyi sonuçlar verdiği açıklandı. ABD’de Epileps ile tedavi vakfı’ndan nörolog Dr. Alexander Rotenberg’un açıkmalarına göre, ilaçlara cevap vermeyen temporal lob epilepsilerinin üçte ikisi, manyetik stimülasyon (TMS) uygulamaları ile artık tedavi edilebiliyor. Ve genelde ilaçlara dirençli oluyorlar
Bir diğer adı da psikomotor epilepsi olan bu epilepsi türünde bazen hastalar bilinçsizce bir şehirden diğer bir şehire bile seyahat edebiliyor. Hastalar nöbet esnasında yeyip, içiyor, günlük ihtiyaçlarını karşılıyor hatta seyahat edebiliyor. Örneğin hasta İstanbulda nöbete başlayıp, Erzincan da uyanabiliyor. Nöbet esnasında genellikle olan biten pek hatırlanmıyor.
Bir nevi gözleri açık uyurgezerlik gibi olan bu nöbetler, hukuki olarak ta çok karışıklıklara neden olmakta. Psikomotor epilepsisi olupta suç işleyen hastalar, bilinçli iken mi yoksa nöbet esnasında mı suç işledikleri her zaman tartışma konusu olup, hakimlerin kafasını karıştırabiliyor.
Dr Rotenberg ve araştırma ekibine göre, güvenli ve etkili bir rTMS ile yeterli manyetik alan gücü üretilerek derin beyin yapıları uyarabilir. Böylece  nörotransmitter ve elektrik aktivitesi inhibe edilerek Temporal Lob Epilepsisi nöbetleri durdurulabilmektedir. Transkranial manyetik stimülasyon, tekrarlayıcı manyetik uyarı vurumları ile regülasyon ve düzenleme yapan bir uygulama. Avrupada özellikle depresyon ve panik atak gibi rahatsızlıkların tedavisinde her geçen gün popülaritesi artan bir tedavi. Bir çok nörolojik hastalığın tedavisinde de artık kullanılmakta.  Acı sızı vermeyen bir tedavi ve tesbit edilmiş bir yan etkisi yok.
REEM Nöropsikiyatri
Tel : 0212 281 91 91
0212 417 88 88
Adres : Levent Cad. Altzeren Sok. No:19 1.Levent / Beşiktaş
E-Mail : info@emg-eeg.com
Web : http://www.emg-eeg.com
 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.