İlaçla birlikte greyfurt tüketmeyin

İlaçla birlikte greyfurt tüketmeyin
Yararları saymakla bitmeyen greyfurt, soğuk algınlığına iyi geliyor. Diş etlerinin kanamasını azaltıyor.
Greyfurt, sindirimi uyarıyor.
Osmaniye’nin Kadirli İlçesi Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, “Narenciye ürünlerinden en değerlisi olan greyfurtun suyunun dikkatli kullanılması gerekir.
Uzmanlar, birçok hastalığa deva olan greyfurtun tüketilirken dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor
Kılcal damarlardaki kan dolaşımını hızlandırıyor. Mide ve pankreas kanserlerine yakalanma riskini azaltıyor. Tansiyonu dengeliyor. İdrar sökücü özelliği var. Yağlı yemeklerin ardından içilen greyfurt suyu yediklerinizin ağırlığını gideriyor.” dedi.
Bir greyfurtta yaklaşık 80-90 mg C vitamini bulunduğunu söyleyen İspir, “Greyfurt’un suyunun kilo vermek isteyenler için de yararlı olduğu biliniyor. Diyet listesine günde yarım greyfurt eklenen kişilerin metabolizması hızlı çalışıyor. Ayrıca, kan şekeri hormonu ile yağ metabolizmasına etki ediyor, insülini düşürüyor, diyabet riskinden koruyor.” diye konuştu.

Yıllardır seyyar tablacılık yapan Ali Bilgen son yıllarda vatandaşların greyfurta karşı talebinin arttığını belirterek, “Daha önceleri vatandaşlarımız en çok portakal ve mandalina alırken, son yıllarda vatandaşın greyfurta talebi arttı. Vatandaşlar greyfurtu ilaç niyetinde kullanıyor.” şeklinde konuştu.
Doktorlar ise ciddi yan etkilere neden olduğu için greyfurt ile kesinlikle ilaç alınmaması gerektiğini vurguluyor.
İlaçla greyfurt içimi bazı enzimleri bağırsaklar tarafından emilimini engellediği için kan basıncı yükseliyor ve zararlı toksitler yan etkilere neden olabiliyor. Greyfurt dışında diğer narenciyelerin böyle bir etkisi ise bulunmuyor.
Bir önceki İçeceklerdeki kafein miktarları başlıklı konumuzda anne adayı, bebeğin beyin gelişimi ve hamile kalmak hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: greyfurt kalp krizi, greyfurtun kalp krizine etkisi, greyfurt ile alinmamasi gereken ilaclar, greyfurtla alinmamasi gereken ilaclar, greyfurtun gebe kadına zararı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.