İleri yaşta kırmızı et gözü bozuyor

İleri yaşta kırmızı et gözü bozuyor
Uzmanlar yapılan araştırmalara göre tavuk tüketen kişilerin göz rahatsızlıklarına yakalanma riskinin azaldığını vurguladı. Araştırmaya göre haftada 10 porsiyon et tüketen yetişkinlerin yüzde 47′sinde AMD (Yaşlılığa bağlı kataraktlar ve yaşla ilgili macuların canlılığını kaybetmesi) hastalığına yakalanıyor.

Tavuk eti tüketin
Kırmızı etin tersine haftada 3 kez tavuk yiyen kişilerin gözlerinin haftada bir kez bu gıdayı tüketenlere oranla daha sağlıklı oldukları saptandı.
Demir bakımından en önemli besin maddelerinden biri olan kırmızı et ileri yaşlarda fazla tüketildiğinde görme kayıplarına neden oluyor.
Et tüketiminde yaş önemli
Yaşın ilerlemesiyle birlikte kırmızı et tüketiminin de azaltılması gerektiğini belirten uzmanlar yaşları 58 ila 69 arasında değişen 6 bin 700 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı.
Avustralya’da bulunan Melbourne Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre haftada 10 porsiyon kırmızı et tüketenlerin kör olma riskleri yüzde 50 oranında artıyor
Kırmızı et yüksek kolesterol, yağ ve kalori içeriyor. Bu yüzden de tansiyon ve kalp hastalarının bu besini dikkatli tüketmeleri gerekiyor.
Bir önceki Göz tansiyonu körlüğe neden olabilir başlıklı konumuzda glokom hastalığı, glokomun tedavisi ve görme kaybı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.