İletişimsizlik Cinsel Tatminsizlik Nedeni

İletişimsizlik Cinsel Tatminsizlik Nedeni
“Gerçekten bana ilgi gösterseydin, benim neden hoşlandığımı bilirdin” mantığının yanlış olduğunu savunan uzmanlar, istenen ya da tercih edilen ilişkinin eşler arasında konuşulmamasının, cinsel etkinlikte tatminsizliğe yol açtığını ve bu durumun yıllarca devam ettiğini belirttiler.

Uzmanlar “Bazı hekimler tarafından ‘düşünce okunması’ olarak adlandırılan bu tarz bir iletişim sorunu, birçok çiftin hayatlarının diğer anlarında geliştirdikleri bir alışkanlıktır. Sonuçta da ileşitim bozukluğu yaşanır” şeklinde konuştular.

ÇÖZÜM

Sorunu halletmenin en iyi yolunun, beklentileri ifade edip, karşıdaki insanların beklentilerini sormaktan geçtiğine işaret eden uzmanlar, normal yaşamda da geçerli olan bu durumun, cinselliğin daha iyi yaşanmasında etkili olacağını belirtti.

Cinsel isteğini eşine ifade edemeyen kadınların, isteğini kocasına söyleyen kadının kötü olarak damgalanacağı kaygısını taşıdığını kaydeden uzmanlar, “Bu da eşler arasındaki cinsel iletişimi bozmakta ve cinsel istek bozukluğundan tutun uyarılma ve orgazm bozukluklarına kadar birçok durumun karşımıza çıkmasına neden olmaktadır. Eşine cinsel isteğini ifade edemeyen kadınlar, kötü olarak damgalanma kaygısı taşıyor.

Uzmanlar, cinsel partnerinize kendinizi ifade edip, beklentilerini sorun diyorlar.

Uzmanlar, eşler arasında yaşanan cinsel uyumsuzluk ya da cinsel tatminsizliğin önemli nedenlerinden birinin de partnerler arasındaki iletişim eksikliği olduğunu vurguladı. Bu yüzden de sanmalarla yürüyen ilişkilerde, eşler hep karşı tarafın kendisini anlamasını bekler. Yaralanmaktan ya da diğer kişinin egosunu yaralamaktan korkan her birey, partnerinin ne istediğine kendisi karar vermeye çalışır
Çözüm ise anlaşılmayı beklemek yerine kendinizi ifade etmeniz, karşıdakini anlamaya çalışmak yerine sormaktan geçiyor görüşlerinde birleştiler.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.