İlk defa uyutulmadan kalp ameliyatı yapıldı

İlk defa uyutulmadan kalp ameliyatı yapıldı

Türkiye’de ilk defa bir kişinin kalp kapakçığı, boyundan uyuşturma (anestezi) yöntemiyle uyutulmadan yapılan ameliyatla değiştirildi.
Türkiye’de ilk defa bir kişinin kalp kapakçığı, uyutulmadan yapılan ameliyatla değiştirildi.
Dağhan uyanıkken kalp kapağı, 5 santimlik bir kesiyle değiştirildi. İzmir’de 10 yaşından beri ayaklarındaki romatizma ağrıları sebebiyle tedavi gören ve kalbinin aort kapağında ağır yetmezlik ortaya çıkan Hasan Dağhan (20), Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi’nde, hiç uyutulmadan yapılan küçük delikten açık kalp ameliyatı ile hayata döndü. Hastaya, kürtaj ve doğumlarda kullanılan belden uyuşturmaya benzer şekilde, boyundan uyuşturma (anestezi) yöntemi uygulandı
DEÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Öztekin Oto ve Prof. Dr. Nejat Sarıosmanoğlu, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Fikret Maltepe ve Dr. Kemal Karaarslan’ın yaptığı ameliyatta hasta, kalbi durdurulduğu halde konuşulabildi.
Boyundan anestezi yönteminin daha önce bazı kalp ameliyatlarında kullanıldığını ancak açık kalp ameliyatında ilk defa uygulandığını ifade eden Prof. Dr. Oto, “Biz 10 yıldan beri küçük delikten kalp ameliyatları konusunda çalışıyoruz. İlkini 10 yıl önce yaptık. Aort kapağını 5 santimetreden değiştirme, üzerinde çalıştığımız bir konuydu. Burada farklı olan, hastaya genel anestezi vermedik, yani hiç uyutmadık. Hasan’a önce Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde anjiyo yapılarak ameliyat kararı verilmiş.

Bize geldiğinde hastalığının dördüncü evresindeydi. Ameliyata alınması kararını onayladık. Hasta, operasyon sırasında kalp akciğer makinesine bağlanmasına rağmen uyanık kaldı ve sadece 5 santimlik kesi yaptık. Burada anestezi uzmanı Doç. Dr. Maltepe’nin yaptığı işlem büyük önem taşıyor. Hasta yürüyerek ameliyathaneye giriyor, normalin üçte biri kadar olan kesiyle ameliyat oluyor, solunum durduğunda konuşabiliyor ve işlem bitiminde yürüyerek ameliyathaneden çıkabilecek duruma geliyor.” dedi.
Bu ameliyat tekniğiyle göğüs kemiğinin boydan boya açılmamasının, yani ‘minimal invaziv AVR’ uygulamasının, özellikle yaşlı hastalarda iyileşme açısından ciddi bir avantaj sağladığını vurgulayan Öztekin Oto, “Hasta, ameliyat sonrası işinin başına erken dönüyor. Örneğin huzurevindeki bir yaşlıya AVR’nin küçük yapılması halinde, kendine bakacak hale geliyor. Göğüs kemiği tamamen kesilen bir hastanın ise üç dört ay işinden uzak kalması gerekiyor. Masa başı çalışan bir kişi, ilk haftanın sonunda işine dönebiliyor.” şeklinde konuştu.
Konak ilçesi Kadifekale semtinde oturan Dağhan ailesinin yedi çocuğundan biri olan Hasan Dağhan ise küçük yaşlarda başlayan romatizma rahatsızlığının, bir ağabeyi ve en küçük kardeşinde de olduğunu, onların ilaç tedavisiyle düzeldiğini söyledi.
Bir önceki Kalp krizi kış sabahlarını seviyor başlıklı konumuzda egzersiz yapmak, fazla kalorili besinler ve grip hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: 9 eylul universitesi hastanesi kurtaj, atatürk araştırma hastanesinde yapılan ilk kapalı kalp ameliyatı, kalp kapakçığının yırtılması, koltuk altından kalp ameliyati yapan hastaneler

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.