İlk Yardım Nedir? İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

İlk Yardım Nedir? İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?
Bu durumlarda nasıl davranılması gerektiği sade vatandaşlar bir yana, ülkemizde itfaiye, sivil savunma, emniyet, eğitim, ulaşım, sanayi alanlarında profesyonel olarak çalışan insanlarca dahi yeterince bilinmemektedir. İlkyardım eğitimi almış olmak bir kişiyi sağlık personeli yapmaz. Az sayıda insanımızın katıldığı ilkyardım kursları ise nitelik olarak çoğu kez yetersiz kalmaktadır.

 

İlkyardım bir kaza anında ya da hayatı tehlikeye düşüren durumlarda uygulanır.
Bir kaza veya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatının  kurtarılması ya da kazazedenin durumunun kötüleşmesini önlemek için, ilaç kullanılmadan yapılan uygulamalara ilkyardım denir.
Belirli bir eğitim almış ve insan vücuduna müdahale etme alanında yasalarla yetkilendirilmiş kişilerce yapılan, ilaçlı müdahalelere acil tedavi denir ve ilkyardım kavramı ile karıştırılmamalıdır
Sürücü kursları, görsel ve yazılı basın aracılığıyla geniş kesimlere ulaşan ilkyardıma ilişkin çeşitli mesajlar ise anlamlı yararlar sağlamak bir yana pek çok traji-komik örnek olaylarla sonuçlanmaktadır.
İlkyardım bilgisi açığımızın büyüklüğüne paralel bir özelliğimiz de, ilkyardım gerektirecek olayların sıklığıdır. Yetersiz altyapı, eğitimsiz insan gücü, kurumsallaşma bozuklukları, idari ve kişisel sorumsuzluklar işyerlerinde, trafikte ve evlerde sık rastladığımız sakatlanma, yaralanma ve hatta ölümle sonuçlanan kazalara neden olmaktadır. Bireysel ve toplumsal zararları en aza indirmek dışında sosyal bir varlık olmanın bir gereği olarak, ilkyardım eğitimi almak ve uygulamak özel bir anlam ve önem taşımaktadır.
Bir önceki İlk yardım çantası nedir? İlk yardım çantasında olması gereken malzemeler nelerdir? başlıklı konumuzda ilk yardım çantası, ilk yardım çantası malzemeleri ve ilk yardım çantasında bulunması gereken malzemeler hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kaza durumunda nasik davranilmali nasil mudahale, ilk yardım insanları, ilk yardım nedir, ilk yardım önemi, ilk yardım uygulamalarında nasıl davranılır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.