İnsan embriyosunun yolculuğu

İnsan embriyosunun yolculuğu

Amerikalı araştırmacılardan oluşan bir ekip döllenmeyi takip eden haftada embriyonun rahim duvarına tutunmasına imkân veren süreci aydınlığa kavuşturdu. Susan Fisher ve San Francisco’daki California Üniversitesi’nden meslektaşlarının sunduğu yeni bulgular, embriyonun kendini sabitlemek ve gelişmek amacıyla, rahim duvarındaki yolculuğunu tamamlamayı başarmasını sağlayan moleküler süreçlerin daha iyi anlaşılmasına yarıyor.
Sonuçları Science dergisinde yayınlanan araştırmaya başkanlık eden Prof.
Döllenmeden yaklaşık altı gün sonra, embriyonun yüzeyinde bulunan moleküller rahim boşluğundaki diğer moleküllerle etkileşime girerek, o bilinen, son derece yapışkan ortamı oluşturuyor.

Susan Fisher “Embriyonun yolculuğu üstü açık bir şerbet havuzunun üzerinde yuvarlanan bir tenis topununkine benzetilebilir. Bu önemli keşif sayesinde bazı kısırlık ve ardı ardına gelen düşük vakaları açıklanabilecek
Embriyo daha sonra kendisini duvara sabitleyen, yapışkan türden bu madde sayesinde duruyor” diye konuşuyor.
Bir önceki Hamile kalmak için bunları yapın başlıklı konumuzda doğurganlığı artıran yiyecekler, doğurganlığı artırmak ve hamile kalma pozisyonları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: rahim boslugu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.