İnsülin iğneleri tarihe karışabilir

İnsülin iğneleri tarihe karışabilir

Uzun dönemdeki etkileri ya da sigara kullananları nasıl etkileyeceği belli değil ama Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, ilk solunum yoluyla insülin alma önerilerini kabul etmesi yönünde hükümete tavsiyede bulundu.
Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 18 milyon diyabet hastası var, bunların bazıları hasta olduklarının dahi farkında değil. En yaygın olan tip iki diyabetin aşırı şişmanlık gibi sonuçları olduğu da düşünülüyor.
Diyabet ya da halk arasındaki ismiyle şeker hastalığı, dünyada milyonlarca kişinin sorunu. Ancak bu hastalıktan muzdarip olanlar, bundan böyle vücutlarının ihtiyaç duyduğu insülini iğne olmak yerine nefes yoluyla içlerine çekebilecekler
Bu tip diyabet rahatsızlığı çekenlerde vücut, ihtiyaç duyduğu insülini salgılayamıyor.
Hap yoluyla tedavi olsa da pek çok hasta enjeksiyon yöntemini tercih ediyor. Exubera adı verilen yeni ilaç İkinci Tip Diyabet hastaları için. Ancak, daha az görülen Birinci Tip, yani gençlikte görülen diyabetten rahatsız olanlara tavsiye edilmiyor. Bu uygulamadan yararlanabilecek diyabet hastaları, insülin iğneleri kullanmaktan kurtulacakları fikrinin kendilerini heyecanlandırdığını söylüyorlar.

Nefes yoluyla gerekli insülini almak aynı zamanda iğneden korktuğu için insülin kullanmayı reddeden kişilere de yardımcı olacak. Ancak federal sağlık denetimcileri, Exubera’nın sigara içen ya da akciğer rahatsızlığı olanlara nasıl etki edeceğini tartışıyor.
İlacın sınırlanması yönünde bir tavsiyede bulunulmadı, ancak sigara içenlerin kan şekeri seviyelerinde ani düşüşler olabilir, çünkü sigara içmeyenlere nazaran daha fazla insülini içlerine çekiyor olacaklar.
Exubera’nın kaygıya yol açtığı diğer bir neden de uzun dönemdeki etkileri. İlaç üreticileri, çalışmaları 2019′a dek sürdürme kararında.
Bir önceki Sistitten korunmanın formülü süt ürünleri ve meyve suları başlıklı konumuzda D vitamini, mesane iltihabı ve sistit hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: diyabetten nasıl kurtulunur, insulin üreticileri, insülinden nasıl kurtulunur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.