Isırgan otu mide sorunlarına da iyi geliyor

Isırgan otu mide sorunlarına da iyi geliyor

Tohumu, kökü ve yaprakları faydalı
Isırgan otunun genellikle yaygın olan 2 türü, tedavi amaçlı kullanılır.
Uzmanlar, başta kanser olmak üzere birçok hastalığı önleyici etkisi ile bilinen ve tüketimi giderek yaygınlaşan ısırgan otunun, mide hastalıklarına ve sorunlarına karşı da iyileştirici özelliği olduğunu belirtiyor.
Isırgan otu; özellikle metabolizma rahatsızlıklarına, mide, bağırsak, böbrek, romatizma ve gut hastalıklarına iyi geliyor.
Isırgan otu her derde deva
Günde 1-2 fincan içildiğinde yaşlılara güç kazandıran ısırgan otu çayı, kanser oluşumunu engellemede son derece önemli ve benzeri az bulunan bir özellik taşıyor. Ayrıca; nefrit, sarılık, idrar yolları taşları ve özellikle kansere karşı, günde 3-4 fincan ısırgan otu çayı çok yararlı…
Isırgan otunun yaprakları flavon, C vitamini, demir, mineral tuzlar, bitki asitleri, betasitosterin, sterylglucosid, lignan; tohumu müsilaj, proteinler, sabit yağ, carotinoid, clorophyll, kökü tanen, sterolen, sterylglucosid, lignan içermektedir
Büyük ısırgan otu ve küçük ısırgan otu. Yapraklar, Mayıs-Temmuz aylarında, saplarından sıyrılarak toplanır. Tohum, Temmuz-Ağustos aylarında toplanır. Kökler, ilkbahar veya sonbaharda sökülür, bol suda fırçalanarak temizlenir. Tüm organlar gölgede kurutulur.
Isırgan otunun kullanım alanları
Yaprak, tohum ve kökün içerdiği etkin maddeler arasında farklılıklar olmasından dolayı, kullanım alanlarının da farklı olması doğaldır. Yaprak çayının başlıca özellikleri olarak, idrar artırıcı, ödem çözücü, kan temizleyici, kan yaptırıcı, iltihap giderici, demir eksikliğini giderici ve organizmayı uyarıcı nitelikler sıralanabilir.
Böbrek ve mideye hastalıklarına karşı etkili
Romatizma ve gut, romatizmal eklem deformasyonları, böbrek ve idrar yolları iltihabı, teşhis edilemeyen şiddetli baş ağrıları, prostat büyümesi, mide ve bağırsak ülseri, böbrek ve safra kesesi taşı, güçsüzlük ve bitkinlik halleri, kansızlık ve alyuvarlar eksikliği, demir eksikliği, tüm alerjik rahatsızlıklar (bahar nezlesi dâhil), egzama, ergenlik sivilceleri ve fistül gibi rahatsızlıklara şifa vermektedir.

Bu hastalıklara karşı uygulanacak yaprak çayı tedavisinin, 2-4 hafta süreli kürler halinde uygulanması gerekir. Bu süre içinde, günde 2-4 bardak bitki çayı, tatlandırılmadan, öğün aralarında, sıcakken içilmelidir.
Isırgan otunun kullanım biçimleri
– Kökler, eğer istenirse her zaman yaprakla karıştırılarak kullanılabilir. Ama öncelikle, prostat büyümesine karşı, uygulanan tıbbi tedaviyi destekleyici olarak çok iyi sonuç verir. Ayrıca, yalnız veya yaprakla birlikte hazırlanan kaynama suyuyla baş yıkandığında, saç dökülmesi durur, saçlar yoğunluk ve parlaklık kazanır, kepeklenme sona erer.
– Tohumlar, öncelikle organizmayı uyarıcı, güçlendirici ve savunma gücünü arttırıcı özelliklere sahip olduğu için, yaşlıları güçlendirici olarak kullanılmalıdır.
– Yeşil ısırgan otu, sapın dibinden kesilerek, romatizma, gut, eklem deformasyonu, siyatik ve lumbagoya karşı, doğrudan hasta bölgelere sürülerek de kullanılır. Bitkinin yakıcı tüylerinin deriyi tahriş etmesiyle, uzun süreli, rahatlatıcı bir sıcaklık oluşur ve ağrılar diner. Başlangıçta rahatsız edici olan deri yanması, bir süre sonra azalır ve daha sonra sona erer.
– Yaprak çayı şeklinde içilebilir. 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür. Tatlandırılmadan, sıcak içilmelidir.
– Kök çayı: 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış kök, 1 bardak suda 5 dakika kadar hafif ısıda kaynatılır, 4-5 dakika kadar demlendikten sonra süzülür. Tatlandırılmadan, sıcak olarak içilmelidir.
– Tohum çayı: 1 tatlı kaşığı dolusu hafifçe ezilmiş tohum, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Tatlandırılmadan, sıcak olarak içilmelidir. Bu drogların ikisinin veya üçünün karıştırılarak içilmesinde hiçbir sakınca yoktur.
Isırgan otunun bilinen hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ısırgan otunun mideye faydaları, isirgan otu cayi, safra asitine isirgan otu, ısırgan otu çayı mide, isirgan otu cayi nezaman icilir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.