İşitme kaybı gen tedavisiyle yapılabilecek

İşitme kaybı gen tedavisiyle yapılabilecek

Gen tedevisinin sonradan sahip olunan işitme kaybına umut olabileceği bildirildi. Ancak yeni tüy hücrelerinin “büyütülmesi” sağır kobayların yeniden duyup duymadığını göstermek için yeterli olmamıştı.

Memelilerdeki işitme sistemindeki tüy hücreleri yaşlanma, bazı ilaçlar, enfeksiyonlar, aşırı gürültü ya da diğer nedenlerle zarar görebiliyor ve işitme kaybının kalıcı hale gelmesine neden olabiliyor.
ABD’nin Oregon Üniversitesi’nden John Brigande ve ekibinin yaptığı araştırma, farelerin rahmine iç kulaktaki “Atoh 1″ geninin aktarılmasının salyangozdaki duyarsız hücrelerin, ses dalgalarını elektrik sinyaline çevirerek beyne ileten tüylü hücreler haline gelmesini sağlayabildiğini gösterdi.
Bu genle ilgili yapılan önceki araştırmalar, “Atoh 1″ geninin tüy hücrelerinin gelişmesinde kilit rol oynadığını göstermişti. Gen tedavisiyle, erişkin yaşa gelindiğinde işitme kaybını azaltabilen hücreler, embriyonun gelişim sürecinde büyütülebiliyor
İşitme kaybının tedavisi de bu tüy hücrelerinin yeniden oluşturulmasına bağlı.
İngiliz Nature dergisinde yayımlanan araştırmanın başındaki John Brigande de işitme kaybı yaşayan bir bilim adamı olarak tanınıyor.
Bir önceki Sigara bağımlılığı genlerle bağlantılı olabilir başlıklı konumuzda sigara bağımlılığı ve sigaraya başlama yaşı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: sinirlerle ilgili işitme kaybı tedavisi, gen tedavisi ile sagirlik tedavisi, gen tedavisi işitme kaybına, isitme kaybi tedavisi, isitme kaybi tedavisi kacgun surer

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.