İstanbul’da kene paniği yaşamaya gerek yok

İstanbul’da kene paniği yaşamaya gerek yok
Recep Öztürk ve Prof. Dr. Bakar, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Uzmanlar, piknikçilerin kene paniği yaşamasına gerek olmadığını söylese de tedbiri elden bırakmıyor: “Isırma halinde doktora gidin.”
Kene İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar, İstanbul’da ölümcül Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını oluşturan ve bu virüsü taşıyan bir kene tespit edilmediğini belirterek, “Bu hususta paniğe kapılmak gereksiz olduğu gibi ‘İstanbul’da kene ile bulaşan hastalıkların tehlikesi yok’ demek de doğru olmaz” dedi.
İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar ve akademisyenlerin açıklaması, özellikle piknikçi İstanbullular’ı rahatlatacak
Dr. Ayşen Gargılı ile İl Sağlık Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenledi.
“İlaçlama bir süre koruma sağlıyor”
Bakar, “İstanbul’da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını oluşturan virüs yok. Şu ana kadar İstanbul’da bu virüsü taşıyan bir kene tespit edilmedi” dedi. Bakar, ilaçlamanın mutlak değilse bile bir süre korunma sağladığının da tespit edildiğini anlattı.
Mehmet Bakar, “Halkın keneyle ilgili duyarlılığının devam etmesi çok önemli” hatırlatması da yaptı. Prof. Dr. Recep Öztürk, vatandaşı paniğe sürükleyecek bir durum bulunmadığını da dile getirdi. Prof. Dr. Ayşen Gargılı ise “Araştırmalarımızda ve saha çalışmalarımızda virüse raslamadık ama bu, hiç virüse rastlanmayacak demek değil tabii ki…” uyarısını da yaptı.

“Panikten çıkar umanlar var”
Marmara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Önder Ergönül ise İstanbul’da ‘lyme’ hastalığı ile ilgili son 30 yıldır görülen vaka sayısının bir ya da iki olduğunu, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı saptanmadığını belirtti. Ergönül, “Bu panikten çıkar bekleyenler var” dedi.
Kene ısırması halinde vakit kaybetmeden kenenin doktorlar tarafından çıkarılması önemli. Kenenin Lyme hastalığını bulaştırmak için en az 48 saat kan emmesi gerekiyor.
Bir önceki Sistitten korunmanın formülü süt ürünleri ve meyve suları başlıklı konumuzda D vitamini, mesane iltihabı ve sistit hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kene ısırması istanbul

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.