İtfaiyecilik kalp için en tehlikeli meslek

İtfaiyecilik kalp için en tehlikeli meslek

ABD’de 1994 ve 2004 arasında görevlerini icra ederken ölen itfaiyecilerin ulusal istatistiklerinin analiz edildiği araştırmada, 11 Eylül 2001′deki terör saldırılarında ölen itfaiye erleri göz önüne alınmadı.

Araştırmada, itfaiyecilerin yangın söndürme sırasında kalp krizinden ölüm oranı yüzde 31,1 çıktı. Araştırmada, bu mesleğin mensuplarının sürekli risk altındaki görevleri sırasında meydana gelen ölümlerinin yüzde 45′inin bir kalp-damar rahatsızlığının sonucu olduğu belirlendi.
Harvard Üniversitesi Kamu Sağlığı Bölümü’nden Profesörü Stefanos Kales tarafından yapılan araştırma, bir yangını söndürme, yangın alarmına yanıt verme ve fiziki antrenman faaliyetleri sırasında bir kalp-damar hastalığından ölme riskinin yüksek olduğunu açıkça gösteriyor.
ABD’de yapılan bir araştırmada, kalp için en tehlikeli mesleğin itfaiyecilik olduğu ortaya çıktı.
New England Journal of Medicine dergisinin yarınki sayısında da yayınlanacak araştırmaya göre, bir kalp krizine bağlı olarak iş yeri veya ortamında ölüm oranı, polis memurlarında yüzde 22, tıbbi acil yardım personelinde yüzde 11 ve diğer tüm meslekler için yüzde 15 olarak belirlendi
İtfaiye erlerinde bir binada yangına yanıt verme anında kalp krizinden ölüm oranı, yüzde 13,4 ila yüzde 17,4, bir fiziki eğitim sırasında kalpten ölüm oranı yüzde 12,5 ve acil duruma bağlı olmayan bir görev sırasında kalpten ölüm oranı da yüzde 15,4 olarak belirlendi.
Araştırmayı yapan bilim insanları, itfaiyecilerde kalpten ölümün yüksekliğini, yangın söndürme operasyonlarının yoğun çaba gerektirmesine ve erlerin fiziki yetersizliğine bağladılar. Bilimciler ayrıca, bazı itfaiye erlerinin öteden beri kalp-damar rahatsızlığı bulunduğunu ve bazılarının da aşırı kilolu olduğunu belirttiler.
Bir önceki Kalp krizi riskinizi azaltmak elimizde başlıklı konumuzda göğüs ağrıları, kalp hastalığı ve kalp krizi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: itfaiyecş olan biriin kalo sağılığı, itfaiyecilerin kalp ve damar sagligi, itfaiyecilerin insanlara faydaları, itfaiyecilik hastalıkları, itfaiyecilik mesleği ve hastalık

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.