Kadınla erkeğin bitmeyen savaşının nedenleri

Kadınla erkeğin bitmeyen savaşının nedenleri

Örneğin, beynimizin 4 şeritli bir yol olduğunu farz edelim.
Dr. Şimdi bilim adamları ilk defa neden bazen eşimizden nefret ettiğimizi öğrenmek ve neden eşimizle bu kadar kavga ediyoruz sorusuna bir yanıt bulmak üzere araştırmalar yapıyor. Oz Show’a konuk olan beyin üzerine dünyanın en önde gelen uzmanlarından Doktor Daniel Amen, bilimsel olarak çiftler arasında yaşanan anlaşmazlıkların nedenlerini anlattı ve evlilikte karşılaşılan sorunların çözüm yolları hakkında önemli ipuçları verdi…
Adem ve Havva’dan beri, erkekler ve kadınlar her daim kavga halindedir ve birbirlerini anlamamaktan yakınır. Bu araştırmalar, cevabın beynimizin derinliklerinde gizli olduğunu gösteriyor
Erkekler, yolun tek bir şeridini, kadınlar ise tüm şeritleri kullanıyor. Aslında her şey ana rahminde başlıyor. Testosteron, erkeklerin beyninin sol tarafının gelişmesine neden oluyor. Sol taraf, erkeklerin yol bulma, harita okuma ve seks konusunda başarılı olmasını sağlıyor. Kızlar gelişirken ortaya çıkan kadınlık hormonu ise beynin tamamına yani hem sağa hem de sola yayılıyor. Bu sayede kadınlar aynı anda birden fazla işi yapabilecek duruma geliyor.
Bir diğer fark da kadınlardaki dil merkezinin, erkeklere oranla daha büyük olması. Bu da kadınların neden çok konuştuğunu açıklıyor. Bu nedenle kadınla erkek kavga ettiği zaman erkek, sadede gelip, hayatına devam etmek ister. Ama kadın beyni, sorunu konuşarak çözmek ister. Bu yüzden cinsiyetler arasındaki kavgalar ortaya çıkar.
Kadınlarda kavga sonrası yaşanılan sıkıntının daha uzun sürmesinin ve bir türlü kavgayı unutamamalarının nedeni fazla çalışan bir beyni olmasıdır. Kadınlar, dış dünyaya karşı daha duyarlıdır ve tehlikeler söz konusu olunca daha hassas davranırlar. Bunun nedeni çocuk bakıyor olmalarıdır. Bu nedenle daha temkinlidirler. Yani biyolojik bir durumdur bu.
Erkekler yolda kayboldukları zaman bile yol sormazlar. Bunun sebebi sol beyninin daha üstün olmasıdır. Daha üstün olduğu için sağ beyne sormaz bile. Sağ beyin de bizlere aslında dış dünyada olup bitenleri gösteren tarafımızdır. O yüzden kaybolduklarının bile farkına varmazlar.
Kadınlarda beynin duygularla ilgilenen hafıza yanı, erkeklerinkinden daha büyüktür. Yani kadınlar ne zaman tanıştığınızı, tanışmadan kimle çıktığınızı, ne kadar çıktığınızı bilir. Ve erkekler bu tarz şeyleri hatırlayamayabilir.
Bu araştırmada 50 bin beyin incelendi
Dr. Oz Show’a konuk olan Doktor Daniel Amen, kadınlarla erkeklerin farkını görebilmek için 50 bin kişiyi Beyin Spect Görüntüleme Tekniği kullanarak inceledi. Doktor Daniel Amen, Aşık Beyin (Brain in Love) kitabının yazarı ve aynı zamanda bir psikiyatr. Beyin Spect Görüntüleme Tekniği, beyindeki kan akışlarını gösteriyor ve bu sayede çok ilginç bilgilere ulaşabilmeyi sağlıyor.
Bu araştırmalardan yola çıkan Doktor Daniel Amen, Dr. Mehmet Öz’ün sorularını yanıtladı ve bir çiftin iyi anlaşabilmek için yapması gerekenleri Dr. Oz Show’da çok basit öneriler şeklinde sundu;

Dr. Mehmet Öz: Bir çiftin iyi anlaşamadığını görüyorsanız, onlara ne tavsiye edersiniz?
Dr. Daniel Amen: Bence olay beyinlerinin nasıl çalıştığında bitiyor. Elbette herkes için geçerli basit kurallar var. Örneğin ben kavga eden çiftlere “Tuvalet tekniği” dediğim tekniği kullanmalarını öneriyorum. Kadın bir şeye takıldığı zaman erkekler bunu kullanmalı. Erkeklerin tuvalete gitmem gerekiyor demesi şart. Kadını birkaç dakika yalnız bırakırlarsa durum düzelebilir.
Dr. Mehmet Öz: Kadınların beyninin nasıl çalıştığını göz önüne alarak, onların eşleriyle daha iyi iletişim kurabilmesi için tavsiyeleriniz nelerdir acaba?
Dr. Daniel Amen: Birinci kural; daha az kelime kullanmak. Kimi zaman kadınlar kelimeleriyle erkekleri yorabiliyor. O zaman erkeklerin dikkati dağılıyor ve bir süre sonra kendilerini kapatıyorlar.
Kadınlar, erkeklerin davranışıyla ilgili sıkıntılar yaşıyorsa, bunun için de kullanabilecekleri teknikler var. Örneğin, sorunu bir kereden fazla söylemek… Zira erkekler unutur. Bunu kişisel bir şey olarak algılamamaları lazım. Bu erkeklerin doğasında olan bir şey.
Başka bir örnek vermek gerekirse, televizyon izleyen bir erkekle konuşmaya çalışmayın. Çünkü kadınlar aynı anda birçok şeyle ilgilenebilir ama erkekler bunu yapamaz ve dikkatleri dağılır.
Dr. Mehmet Öz: Farklılıklarımızı göz önüne alırsak, erkeklerin aşık oldukları kadınla konuşurken ne tür şeyleri yapması gerekiyor?
Dr. Daniel Amen: Kadınların beyninin her iki tarafında da dil var. Erkeklerin ise sadece sol tarafında dil vardır. Yani kadınlar daha fazla konuşmak ister. Bir kadına “sadede gel” derseniz, onu kırarsınız sadece. Ve sakın kadınların sorunlarını çözmeye kalkmayın, sadece dinleyin. Duyduklarınız karşısında tepki verin ama ne yapması gerektiğini söylemeyin. Ne yapacağına o karar verecektir.
Karınızın en yakın erkek arkadaşınız gibi davranmasını beklemeyin. Bu, işe yaramaz. Neden farklı olduğunuzu bir düşünün ve kesinlikle ev işlerinde ona yardım edin. Bu, çok önemlidir. Kadınların beyinleri farklıdır ve yuva içgüdüleri de çok kuvvetlidir. Evleri onlar için çok önemlidir. Ev işlerinde ona yardım ederseniz, karınız daha enerjik olur ve enerjisini size de aktarır. Bakılanlar: daniel amen kitapları, kadınla erkeğin savaşı, kavgalar sonrasi sevgi bitmesi, tagt kavgalarinin nedenleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.