Kadınlarda jinekolojik kanser çoğaldı

Kadınlarda jinekolojik kanser çoğaldı
Opr. Osman Denizhan Özgün bu riskin %40 ile 45 oranında artması nedeniyle kadınların, her yıl düzenli olarak uzman bir hekime giderek kontrol yaptırmalarını öneriyor.
Son zamanlarda kadınlar üzerinde yapılan araştırmalarda, jinekolojik kanserin çoğaldığı gözleniyor. Dr. Bir çok Kadın Hastalıkları ve Doğum hastanelerinde Tıbbi Direktör olarak görev yapan Osman Denizhan Özgün, jinekolojik kanserin tek bir sebepten dolayı oluşmayacağını ve hekimler tarafından detaylı bir araştırma ile hastalıktan korunma, tedavi ve hayati riskin ne safhada olduğunun belirlenmesi gerektiğini söyledi
Ayrıca sigara kullanımın diğer hastalıklar da olduğu gibi jinekolojik kanserinde de etkili olduğunu, cinsel yolla bulaşan hastalıkların, erken yaşta cinsel ilişki, kocası çok eşli kadınlar ve genellikle düşük sosyo ekonomik durumdaki kadınlar arasında yaygın görüldüğünü açıkladı.
Dr. Osman D. Özgün bu tür kanserlerin birçok nedeni olduğunu ve bu gibi durumlarda aşılanmanın hayati bir önem taşıdığını belirtiyor. Cinsel yolla bulaşan HPV virüsünden korunmak gerektiğini vurgulayan Opr. Dr. Osman Denizhan Özgün, bir kadının hayatı boyunca HPV virüsüne yakalanma riskinin % 80 olduğunu ve rahim ağzı kanserinden de % 99.7 oranında sorumlu olduğunu belirtiyor. 9 ile 45 yaşları arasında yapılan HPV aşısının büyük oranda rahim ağzı kanserini önlediğini belirten Opr. Dr. Osman Denizhan Özgün, rahim ağzı kanserine karşı aşı ve PAP smear testi ile düzenli takipler yapılması gerektiğini ve üreme çağında doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, rahim ve yumurtalık kanserlerinin görülme oranlarının belirgin oranda azaldığının tespit edildiğini söyledi.

Bir önceki Kanser virüsü evlilik dışı ilişkiyle yayılıyor başlıklı konumuzda cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı kanseri ve smear testi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: gebelik ve kanser ppt 2013

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.