Kadınlarda miyom belirtileri nelerdir?

Kadınlarda miyom belirtileri nelerdir?
Mütenevvi şikayetlere yol açan miyomlar kimi zamanda hiçbir belirti vermeden vücutta gizlice bulunup düşük ve kısıklığa yol açarlar. Kadınlarda görülen miyomun belirtileri arasında adet kanamalarının şiddetlenmesi en çok rahatsızlık veren sorundur.
Miyom rahmin kas tabakasından kaynaklanan iyi huylu tümörler olarak tanımlanmakta, en çok kadınların gebelik döneminde ortaya çıkmakta, büyüklükleri ise değişkenlik göstermekte ve bazen bir tane bazen de birden fazla olarak husule gelmektedir.
Miyomun en bilindik belirtisi adet kanamalarının şiddetini arttırmasıdır. Adet kanamasını arttıran miyom kadınlarda kansızlığa yol açar
Üstelik miyomdan kaynaklı adet dönemi dışında da kanamalar görülür.

Kadınlarda görülen miyom belirtileri arasından bir diğeri de, karın alt bölgesinde ve kasıklarda hissedilen ağrılardır. Bu ağrılar kadınların adet döneminde daha dayanılmaz bir hal alır.

Her kadında farklı boyutlarda bulunan miyomlar, aşırı büyüdükleri, karın boşluğuna doğru genişledikleri zaman idrar kesesi ve kalın barsak gibi çevre dokulara baskı yaparlar. Bu baskıdan kaynaklı idrar ve dışkı yapmada zorluk olur.
Bir önceki Seyahate çıkacak anne adayları dikkatli olmalı başlıklı konumuzda anne adayları, Derin Ven Trombozu ve emboli hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kadınlarda miyom belirtileri, leiomyosarkom miyom bende var, miyom belirtisi, miyom kansızlıga yol acarmı, miyomum verdigi rahatsizliklar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.