Kahvaltıyı ailece yapın

Kahvaltıyı ailece yapın
Bu nedenle yoğun ve türlü sıkıntıyla geçen hayatınızda, evliliğinizi korumak ve beslemek için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor.
Sabah kahvaltısı aile birlikteliği açısından çok önemli.
Tüm bu hızlı tempo ve yapılması gerekenlerin yoğunluğu, evlilik hayatında araya çocukların da girmesiyle eşlerin görüşmelerini ve birbirlerine vakit ayırmalarını asgariye indirebiliyor. Gerçek şu ki, eşiniz hayat yolunda beraber yürüdüğünüz arkadaşınız, can yoldaşınız. Günümüz şartları, az zamanda çok şey yapmayı, evinize, çocuklarınıza, kendinize iyi bakmanızı, işinizi başarılı bir şekilde devam ettirmeyi gerektiriyor
Ve ailecek yapılacak kahvaltılar da bunlardan biri.
Birçok ailede mesai günlerindeki sabah saatleri genellikle telaş içinde geçen koşuşturmalı saatlerdir. İşe gidecekler, okula gidecekler, hele anne de çalışıyorsa bu telaş biraz daha fazlaca yaşanabiliyor. Tüm bunlara rağmen, üşengeçlik göstermeden biraz daha erken kalkmak ve kahvaltıyı bir öncelik haline getirmek önemlidir. Aile fertleri, kendilerine gün içinde gerekli olacak hem maddi hem de manevi enerjiyi sağlıklı bir kahvaltıyla alabilirler. Ama kimi zaman sabah saatlerinde iştahsızlık kimi zaman yorgunluk ve zamansızlık gerekçe gösterilerek aile fertleri kahvaltı yapmadan, alelacele evden çıkıyor. Oysaki bizim değerlerimizde sabah seher vaktinde geçirilen zamana ve güne erken başlamaya ayrı bir önem verilir. Kahvaltısız başlanan bir gün, yorgun, stresli ve konsantrasyon bozukluklarıyla geçiyor. Çocuğunuz içinse sabah alınacak besinler, onun güne zinde ve öğrenmeye hazır biçimde başlamasının yanında, yetişkinlik dönemi boyunca sağlıklı bir beslenme kültürü oluşturması açısından önemli.

Sabahın erken vaktinde yaşanan iştahsızlığı aşmanın en kolay yolu kahvaltıyı tüm aile fertleriyle birlikte yapmaktır. Bu sayede, hem sağlıklı beslenmenin hem de aile içinde sevgi bağlarının güçlenerek güne birlikte başlamanın keyfi yaşanabilir. Özellikle de birbirine zaman ayıramamaktan şikâyetçi olan çiftler için uyku mahmurluğunu yenip kahvaltıyla güne erken başlamaları bulunmaz bir fırsat olabilir.
Güzel bir kahvaltıdan sonra hanımların eşini ve çocuklarını sevgi dokunuşları ve dua ile uğurlaması, aile içinde sevgi bağlarını güçlendirirken hem de geleceğin eşleri olacak çocuklarımız için iyi birer model oluşturacaktır. Aynı şekilde evin beyleri de müsait oldukları ölçüde bunu yapmalılar.
Bir önceki Bayramda kalbinize dikkat edin başlıklı konumuzda aşırı et tüketimi, Beslenme ve Kalp rahatsızlıkları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.