Kahvehanelerde kanser tehlikesi

Kahvehanelerde kanser tehlikesi

Yapılan bir araştırma, sigara kullanmayan ancak devamlı kahvehane müşterisi olanların da en az tiryakiler kadar risk altında olduğunu ortaya çıkardı.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Uzmanlarca yapılan araştırmalarda, sigara içmeyen kahvehane müdavimlerinin yarısının nefeslerindeki karbon monoksit oranı, aynı ortamdaki sigara kullanan kişilerle eşit düzeyde çıktı. Dr. Nazmi Bilir, yaptığı açıklamada, sigara dumanını “kahvehanelerdeki gizli tehlike” olarak nitelendirdi

Türk toplumunun kültüründe ve geleneklerinde kahvehanelerin önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Bilir, çoğunlukla erkeklerin boş zamanlarını buralarda geçirdiklerine dikkati çekti.
Buralarda bir araya gelenlerin bir yandan sohbet edip, bir yandan da çeşitli oyunlar oynayarak hoşça vakit geçirdiklerini kaydeden Bilir, şunları söyledi:
“Ne var ki kahvehanelerde aynı zamanda çok miktarda sigara da içiliyor. Sigara kullananlar bir yandan kendilerine, diğer yandan da sigara içmeyen müşterilere ortama yaydıkları sigara dumanıyla zarar veriyor. Bu açıdan, kahvehanelerde çalışan kişiler de önemli risk altında bulunuyor.”
Karbon monoksit miktarı tiryakilerle aynı
Bilir, Ankara’da 3 ayrı kahvehanede toplam 182 kişi üzerinde yaptıkları araştırmanın, sigara kullanmayan kahvehane müdavimlerinin de tiryakiler kadar risk altında olduklarını ortaya koyduğunu bildirdi.
Buna göre, araştırma sırasında kahvehanedeki müşterilerin nefeslerindeki karbon monoksit (egzoz gazı) miktarı ölçüldü.
Araştırmaya katılanlardan sigara içmeyen 33 müşterinin yaklaşık yarısında (yüzde 45) karbon monoksit düzeyi 10 ppm’nin (parts per milyon-milyon hacimdeki oran) üzerinde bulundu.

Kahvehanedeki sigara içenlerin hemen hemen tamamında (yüzde 96) ise karbon monoksit düzeyi 10 ppm’nin üzerinde çıktı.
Aynı mahallede yaşayan, ancak sigara içmeyen ve kahvehane müşterisi olmayanların nefeslerindeki karbon monoksit düzeyi de 3 ppm olarak belirlendi.
Bu oranın sigara kullanmayan kişilerde sıfıra yakın olduğunu, 1-3 arasındaki ppm değerinin normal sayılabileceğini anlatan Bilir, “Nefesteki karbon monoksit oranı 10 ppm ve üzerinde olduğunda bazı sağlık sorunlarına yol açması kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.
Bilir, yaptıkları araştırmada, sigara içen ve bu kişilerle kahvehanede aynı ortamda bulunanların bazılarında karbon monoksit oranının 20 ppm’nin bile üzerinde çıktığını belirtti.
19 Temmuzda yasak genişliyor
“Dumansız hava sahası” uygulamasının 19 Temmuzdan itibaren genişleyeceğini, kahvehane, cafe ve bar gibi yerlerde de tütün yasağı geleceğini hatırlatan Bilir, tiryakilerin uygulama başlamadan bu kötü alışkanlıklarından vazgeçmelerinin hem kendilerinin hem de çevrelerinde zarar verdikleri kişilerin yararına olacağını belirtti.
Bilir, “Böyle ortamlarda bu düzeydeki karbon monoksit gözlerde sulanma, baş ağrısı gibi yakınmalara yol açarken, uzun süre bulunanlarda ise akciğer kanseri ve kalp krizi riski artmaktadır. Kahvehaneler hoşça vakit geçirilen yerler olmakla birlikte, sigara dumanından kaynaklanan bir tehlikenin de kaynağıdır” uyarısında bulundu.
Bir önceki Testis kanserini görmezden gelmeyin başlıklı konumuzda Kanser ve testis kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.