KALBINIZ ICIN FAZLA KILOLARDAN KURTULUN

KALBINIZ ICIN FAZLA KILOLARDAN KURTULUN
Dr. Erken yaşta şişmanlık kader değil ABDde Framingham Kalp Araştırması adı altında Massachusetts eyaletinde yapılan çalışmada, fazla kiloların kadınlarda kalp yetersizliği riskini iki kat artırdığı ortaya çıktı. Aşırı olmasa bile her fazla kilo tehlike oluşturuyor.

Fazla kiloların kalp yetersizliğine neden olduğu yeni bir araştırma ile bir kez daha saptandı. Erkeklerde ise bu oranın biraz daha az olduğu gözlendi. Satish Kanchaiah, aşırı olmasa bile her fazla kilonun tehlike oluşturduğunu söyledi
Vücuttaki yağ oranının her bir puan artmasının, kadında yüzde 7, erkekte ise yüzde 5 oranında kalp yetersizliği riskini artırdığı belirtildi.

Vücuttaki yağ oranını aşağıdaki adresten hesaplayabilirsiniz:

Vücut Kitle İndeksi

RİSK İKİ MİSLİNE ÇIKIYOR

Daha önceki araştırmalarda fazla kiloların kalp yetersizliğini artırabildiğinin saptandığını ifade eden uzmanlar, yeni araştırmanın, fazla kiloların kalp yetersizliği riski üzerinde çok daha etkili olduğunu ortaya koyduğuna işaret ettiler. Fazla kilolu kadınlarda normal kilolu kadınlara göre kalp yetersizliğinin iki kat arttığı belirlenirken, fazla kilolu erkeklerde ise normal kilolu erkeklere göre kalp yetersizliği riski oranı yüzde 90 daha fazla bulundu.

New England Journal of Medicine adlı dergide yer alan araştırma raporunda, erkeklerdeki kalp yetersizliği vakalarının yüzde 11inin, kadınlardaki kalp yetersizliği vakalarının ise yüzde 14ünün fazla kilodan kaynaklandığı açıklandı.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.