Kalp hastaları oruç tutmalı mı?

Kalp hastaları oruç tutmalı mı?
Sağlıklı olan her insana şart olan oruç, sağlıklı olmayan kişiler tarafından tutulamamaktadır. Bunlardan bir tanesi de kalp-damar veya kalp-kapak hastalarıdır.
Ramazan ayı geldiği zaman tüm Müslüman alemi sağlık sorunları yoksa ve vücutlarına eziyet etmeden oruç tutmaya dayanabilecek kuvvetleri varsa bir ay boyunca oruç tutmaktalar. Peki kalp hastaları oruç tutabilir mi? Kalp hastaları oruç tutarsa sağlıkları iyice bozulur mu? İşte cevapları…

Sağlık uzmanları kalp hastalarının oruç tutmasında hiçbir sakıncanın olmadığını söylemekteler. Ancak dinine bağlı olan her Müslüman bir takım sağlık sorunları nedeniyle oruç tutmayla ilgili kafalarında soru işaretleri vardır
Ancak yinede her kalp hastası oruç tutup tutamayacağınız doktorlarına danışırlarsa hem içleri rahat eder hem de oruç tutarken sağlıkları için sahur ve iftar vakti nasıl beslenmeleri konusunda bilgilenirler.

Kalp hastası olup ta ağır bir işte çalışıyorsanız, oruç tutmanız kalbinizin zorlanmış olacağından dolayı sakıncalı olur. Bu sebepten kalp hastası olan ağır işçiler kesinlikle oruç tutmamalıdır. Sonuç olarak tutacak olanlarda hekim kontrolünde tutmalıdır.
Bir önceki Kalp ameliyatı öncesi ve sonrası yapılması gereken herşey başlıklı konumuzda açık kalp ameliyatı nasıl yapılır hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kalp kapak hastaları oruç tutabilirmi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.