Kalp krizi riskini azaltmak mümkün

Kalp krizi riskini azaltmak mümkün
Kalp hastalığı daha çok 65 yaş ve üstündeki kadınları öldürüyor.
Uzmanlar, her kadının kalp hastalığı tehdidiyle yüz yüze olduğunu fakat belirtilerini bilip kalp dostu bir beslenme uygulayarak ve egzersiz yaparak kalp krizi riskini en aza indirerek kalp hastalıklarından korunulabileceğini belirtiyor.
Kadınların bu hastalıkla savaşmalarındaki avantajı ise, kadınlarda kalp hastalığı belirtilerinin, erkeklerden daha farklı olması.
Mayo Clinic’te yer alan habere göre, kalp hastalığı sıklıkla erkeklerin bir hastalığı gibi görünse de, her yıl erkeklerden daha fazla sayıda kadın kalp hastalığından hayatını kaybediyor. Kadınların erkeklere oranla kalp hastalığına 6 kat daha yatkın oldukları belirtiliyor
Bu nedenler, kadınlar kalp hastalığının benzersiz belirtilerini anlamak için uğraşabilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilirler.
Kadınlarda kalp krizi belirtileri nelerdir?
Erkeklerde kalp krizinin en yaygın belirtisi göğüste, bir çeşit ağrı, baskı ya da rahatsızlık hissidir. Fakat, bu kadınlarda en ciddi ya da göze çarpan belirti değildir. Kadınlarda, omuz, boyun, yukarı sırt bölümü ile karında rahatsızlık oluşuyor. Bunun yanında nefes darlığı, bulantı ya da kusma, terleme, baş dönmesi ile olağandışı yorgunluk görülüyor.
Bu işaretler ve belirtiler, göğüs ağrısından daha sinsidir. Eğer bu belirtiler sizde de görülüyorsa ya da kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız, hemen acil servisi arayın. Tek başınıza gitmeye çalışmayın.
Kadınlar için risk faktörleri nedir?
Kadınları ve erkekleri etkileyen koroner damar hastalığı için geleneksel risk faktörleri yüksek kolesterol ve kan basıncı ile obezite olmasına rağmen, diğer faktörler kadınlarda kalp hastalığı gelişiminde biraz daha büyük rol oynuyor. Örneğin,
– Metabolik sendrom (karın çevresinin erkeklerde 94 veya 102 cm’den fazla, kadınlarda ise 80 veya 88 cm’den fazla olması, trigliserid yüksekliği, HDL kolesterol düşüklüğü, kan şekeri yüksekliği ile kan basıncı yüksekliğinin bir arada görülmesine metabolik sendrom denir) kadınlarda erkeklerden daha büyük etki yapıyor.
– Ruhsal stres ve depresyon kadınların kalbini erkeklerden daha fazla etkiliyor.
– Menopozdan sonra düşük seviyedeki östrojen, ince kan damarlarında kardiyovasküler hastalık gelişimi için önemli bir risk faktörü oluşturuyor.

– Sigara içmek, kadınlarda kalp hastalığı için daha büyük bir risk faktörüdür.
Sadece daha yaşlı kadınlar mı kalp hastalığı için endişelenmeli?
Hayır. Kalp hastalığı genelde 65 yaş ve üstü kadınlar için ölüme yol açarken, 25 ile 44 yaş arasındaki kadınlarda ölümlerin üçüncü nedeni ve 45-64 yaş arasındaki kadınlar için ise ikinci ölüm nedenidir. 65 yaşın altında olan, fakat ailesinde kalp hastalığı olanlar kalp hastalığı risk faktörlerine daha fazla dikkat etmeliler. Her yaştaki kadınlar kalp hastalığına yakalanabilir.
Depresyon kadınlarda kalp hastalığı için tek risk faktörü mü?
Depresyon kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülüyor ve bu da kalp hastalığı riskini depresyona girmeyen kadınlarla karşılaştırdığınızda 2 ya da 3 kat artırıyor. Depresyon, sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmanızı, önerilen tedaviyi takip etmenizi zorlaştırabilir. Bu nedenle, günlük işlere ilgisizlik, umutsuzluk ya da kilonuzdaki açıklanamayan değişiklikler gibi depresyon belirtileri varsa doktora gitmelisiniz.
Kadınlar kalp hastalığı riskini azaltmak için ne yapabilirler?
Yaşam tarzınızdaki birkaç değişiklikle kalp hastalığı riskinizi azaltabilirsiniz. İşte onlardan bazıları:
– Haftanın birçok gününde yarım saat ya da 1 saat egzersiz yapın,
– Sağlıklı bir kiloda kalmaya çalışın,
– Sigarayı bırakın, içmiyorsanız başlamayın, Zaman

Bir önceki Yeşil alanlar kalp hastalıklarına iyi geliyor başlıklı konumuzda anksiyete, anksiyete bozuklukları ve astım hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: seker krizini azaltma

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.