Kalp ritim bozukluğunda devrim gibi yöntem

Kalp ritim bozukluğunda devrim gibi yöntem

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi yetkilileri kalp ritim bozukluğu tedavisinde geliştirilen yeni bir yöntemin devrim niteliğinde olduğunu ve önceki yöntemlerden farklı olarak beyinde pıhtı oluşma riskinin bulunmadığını belirtiyor. Kamil Adalet, kalp ritim bozukluğunun tedavisinde devrim niteliğinde yeni bir metod uygulamaya başladıklarını ifade ederek, ”Kalp ritim bozukluğuna neden olan alanlar önceden ısıtılarak ortadan kaldırılıyordu. Şimdi tam tersi artic balon ablasyon tedavisiyle o alanlar eksi 60 derece soğutuluyor
Bu tedavide beyne pıhtı atma riski yok. Hasta bir kaç gün sonra işine dönebiliyor” dedi.
Prof. Dr. Adalet yaptığı açıklamada, kalp ritim bozukluğu hastalığına karşı Türkiye’de ilk kez artic balon ablasyon yönteminin fakültede uygulanmaya başlandığını vurgulayarak, 5 yıl önce kalp ritim bozukluğu tanısı konulan Tayyar Kaleli adlı hastayı uyguladıkları bu yöntemle sağlığına kavuşturduklarını söyledi.
Tedavi sürecinde ilaçlar yetersiz gelmeye başlayınca hastanın tedavisine artic balon ablasyonla devam edilmesine karar verdiklerini anlatan Adalet, hastaya uygulanan tedavinin hayati olduğunu belirtti.
Adalet, halk arasında kalp ritim bozukluğu olarak bilinen atriyal fibrilasyon hastalığının kalbi dakikada 300, hatta bazen 600 vuruma çıkardığını kaydederek, ”Tayyar Kaleli’ye artic balon ablasyon yapmasaydık, hastanın kalbinde pıhtı oluşup beyne atma durumu olabilirdi. Bu durumda da hasta, hayatını aniden kaybedebilirdi. Kalbin ritim bozukluğu nedeniyle yorulması kalbin büyümesine ve kalp yetersizliğine de yol açıyor. Kalp yetersizliği de ölüme giden bir süreç” diye konuştu.

Kalp ritim bozukluğu hastalığı tedavisinin üç amacının olduğunu anlatan Adalet, bunları, ”Hastanın çarpıntı başta olmak üzere şikayetlerinin azaltılması veya ortadan kaldırılması, kalp ritminin yeniden bozulmamasının sağlanması ve felcin önlenmesi” olarak açıkladı.
Kalp ritim bozukluğu hastalığının tedavisinde gelinen son teknolojik gelişmenin ”artic balon ablasyon” olduğunu belirten Adalet, kısa bir süre önce bu yöntemin İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Girişimsel Elektrofizyoloji Laboratuvarı’nda kullanılmaya başlandığını ifade etti.
Adalet, bu metodda kalp ritim bozukluğu hastalığının ortaya çıkmasına neden olan alanların özel bir balon kateter ile soğutulduğunu kaydederek, şöyle konuştu:
”Daha önce akciğer toplardamarlarının etrafı bir daire oluşturacak şekilde nokta nokta defalarca ısıtılmakta ve bu işlem saatler sürebilmekte idi. Arctic balon ablasyon yönteminde ise özel bir balon katater pulmoner toplardamarın ağzına yerleştirilerek eksi 50-60 dereceye kadar 5 dakika soğutulduğunda 1-2 kerede işlem tamamlanabilmektedir. Bu suretle pulmoner venlerin sol kulakçıkla elektrik irtibatı kesildiğinden kalp ritim bozukluğu AF atakları da büyük bir oranda ortadan kalkmaktadır. Hasta birkaç gün içerisinde işine dönebilmektedir. Bu niteliği ile söz konusu tedavinin devrim niteliğinde olduğu söylenebilir.”
Bir önceki Düşük kalorili diyetler kalp sağlığını etkiliyor başlıklı konumuzda ani kilo kaybı, beslenme şekli ve damar sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: Şeker hastalarında ritim bozukluğu tehlikelimi, kalp ritim bozukluğuna ne iyi gelir, kalp ritim bozuklugunda dogumun riski nedir, kalp ritim bozukluğunda en etkili yöntem, KALPTE RİTİM BOZUKLUĞUNA NE İYİ GELİR

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.