Kalp sağlığı için yararlı gıdalar

Kalp sağlığı için yararlı gıdalar
Kan pıhtılarının damarları tıkamasını engeller.
Sarımsak
Sarımsak, kandaki kolesterol oranını düşürür. Soğanın içerdiği maddeler, kolesterolün oksitlenip damarların duvarlarına zarar vermesini engeller.
Uzmanlar, sağlıklı bir kalp için soğan, sarımsak, elma, domates, ıspanak ve yulaflı gıdaların bol bol tüketilmesini tavsiye ediyor. İşte kalp dostu besinler ve kalbimizin sağlığında oynadıkları roller…
Soğan
Soğan ve sarımsak, kalbinizin sağlığı için canla başla savaşan yiyeceklerdir
Araştırmacılara göre, her gün 1 diş sarımsak kalbi korumak için yeterli.
Elma
Günde 1 elma yerseniz, kalp hastalıklarından korkmanıza gerek kalmaz. Elmada bulunan ve pectin adı verilen lif, kendisini kolesterole bağlar. Böylece kolesterolün damarlardan geçmesini önler. Elma düzenli olarak yenilirse, kalp hastalığına yakalanma tehlikesi azalır. Vitamin açısından da zengindir.
Tane fasulye
Kuru, tane fasulye türlerinin harika besinler oldukları kesin. Her gün 1-2 fincan kuru fasulye yerseniz, kısa sürede kandaki kolesterol miktarı azalır. Ayrıca, kuru fasulye kolesterol gibi damarları tıkayan maddelerin birikmelerini önler.
Domates

Domatesin kırmızı renk almasını sağlayan likopen isimli bileşim, damarlarda kolesterolün birikmesini önlüyor.
Ispanak
Demir içermese de kalp hastalıklarına ve yüksek tansiyona karşı birebirdir. Kolesterolün damarlara yerleşmesini önler. Ayrıca ıspanak, magnezyum ve potasyum gibi mineralleri içerir, kan basıncını düşürür. Greyfurt
C vitamini deposu olan greyfurt, 80 kalori içerir. Ayrıca içi pembe olan greyfurda renk veren madde, damarları kolesterolün tahribatından koruyan bir antioksidandır.
Yulaf
Yulaf ve yulaf gevreği, kolesterolün bir numaralı düşmanlarıdır. Yulaftaki lif kendisini kolesterole bağlar ve kolesterolü vücut sisteminden dışarı çıkartır. Günde 1/2-1 fincan yulaf yerseniz, kanınızdaki kolesterol miktarı yüzde 20 oranında azalır.
Çay
Çayın içerdiği bir madde, damarların çeperlerindeki kolesterolün birikmesini önlüyor, ayrıca kan pıhtılarının damarları tıkama olasılığı azalıyor.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: soğannın kalbe faydası, elmanın kalbe faydaları, elmanın kalbe faydası, greyfurtun kalbe faydası, ıspanak ve kalp hastaligi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.