Kalp sağlığının altın kuralları

Kalp sağlığının altın kuralları
Bunun için doymuş yağlardan ve tuzdan olabildiğince kaçınmak, meyve, sebze ve lif yönünden zengin besinlere yönelmek gerekiyor. Beslenmenize ve kilonuza dikkat edin.
Kalp sağlığını korumanın yolunun tedbir almaktan geçtiğini belirten uzmanlar; sağlıklı bir kalp için dengeli beslenmeyi, düzenli egzersiz yapmayı, stres, sigara ve alkolden uzak durmayı tavsiye ediyor.
Kalp hastalıkları kapınızı çalmadan önleminizi alın.
Beslenme
Tansiyonu ve kolesterolü kontrol altına almanın ilk şartı, sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamak

Kilo
Yüksek tansiyona yol açan nedenlerin başında, kilo almak geliyor. Öte yandan kilo kaybı, özellikle karın bölgesinden zayıflandığında, kan basıncını hemen düşürerek kalbin boyutlarını küçültüyor.
Alkol ve sigara

Sigarasız geçen ilk günden itibaren, tansiyon düşmeye başlıyor. Tansiyonu yükselten bir diğer etmen olan alkol, aynı zamanda bazı ilaçlarla etkileşim yaratabiliyor. Çok fazla kalori içermesine karşın hiçbir besleyici değer taşımayan alkol, organizmaya zarar veriyor. Günde belli bir miktarın üzerine çıkılmaması gerektiğini söyleyen uzmanlara göre, bu limit, günde 1 veya 2 kadeh kırmızı şarap olarak gösterilebilir.
Fiziksel egzersiz
Fiziksel egzersiz, damarların esnekliğini artırmaya ve korumaya yardımcı olur. Hareketsiz bir yaşam sürdüren insanların sporculara göre hipertansiyona yakalanma riski yüzde 35 daha fazla. Ancak, yüksek tansiyonu olanların, bir doktora danışmadan evvel egzersize başlamamaları gerektiği önemle belirtiliyor.
Stres
Stres de hipertansiyonu tetikleyen etkenlerden. Bazı rahatlama teknikleri ve psikoterapi, huzursuzluğu ve stresi azaltarak kalp sağlığını koruyor.
Bir önceki Kalp krizi riskini azaltmak mümkün başlıklı konumuzda baş dönmesi, bulantı ve depresyon hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kalp küçülmesi, kalp küçülmesi nedir, kalbin boyutlarının küçülmesi tedavisi, kalp küçülmesi nedenleri, kalp kuculmesi nedir tedavisi nedir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.