Kalp sağlığınız için 7 altın kural

Kalp sağlığınız için 7 altın kural
Yılda yaklaşık 300 bin kişinin kalp krizi geçirdiği Almanya’da yayınlanan Bild gazetesinde yer alan araştırmanın sonuçlarına göre, genelde ağır kalp rahatsızlıklarına yol açan şey genetik özellikler değil; etkileri kontrol altında tutulabilir olan 5 faktör.
Uzmanların geliştirdiği 0-3-5-14-190-115-0 formülüyle kalp rahatsızlıklarında büyük oranda azalma olacak.
Bunlar da, yüksek tansiyon, yüksek ‘kötü’ kolesterol, düşük ‘iyi’ kolesterol, sigara içmek ve şeker hastalığı şeklinde sıralanıyor.
Toulouse Üniversite Hastanesi’nden Dr. Vanina Bongard, bu faktörlerin önlenmesiyle, kalp rahatsızlıklarında azalma yaşanacağını belirtiyor

Uzmanların çözümü ise 0-3-5-14-190-115-0 formülü.
Kardiyoloji uzmanlarına göre, yüksek kan basıncı, yüksek LDL (kötü kolesterol), düşük iyi kolesterol, sigara ve diyabet, kalp krizi riskini yüzde 74 oranında artırıyor. Formülün oluşmasında bu faktörlerin dikkate alındığını vurgulayan Prof. Dr. Karl Heinz Kuck, rakamların neyi ifade ettiğini ise şöyle açıkladı:
– 0: Sigara kullanmamayı simgeliyor. Sigaranın kalp krizi riskini yüzde 12 artırdığı belirtiliyor.
– 3: Günde 3 kilometre yürüyüş ya da 30 kilometre bisiklet kullanma anlamına geliyor.
– 5: Günde 5 öğün meyve ya da sebze tüketmenin gerekliliğine dikkat çekiyor.

– 140: İdeal yüksek tansiyonu ifade ediyor. Yüksek tansiyon, kalp krizi riskini yüzde 30 artırıyor. Şeker ve böbrek rahatsızlığı olanların tansiyonunun 130 olması gerekiyor.
– 5: Toplam kolesterol miktarı. Toplam kolesterol miktarı, litre başına 5 mmol’un altında olmalı.
– 3: LDL kolesterol (kötü kolesterol) seviyesi. Litre başına kötü kolesterol miktarı 3 mmol’u geçmemeli.
– 0: Şişmanlığı gösteriyor. Bir kilo bile fazla kilo olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.
Formüle uyanların kalp krizi riskini minimuma düşürdüğünü kaydeden Kuck, stresten uzak yaşamanın ve fazla alkol tüketmemenin de riski ciddi oranda azalttığına dikkat çekti.
Stres tetikliyor
Hamburg’daki Asklepiosklinik St. George hastanesinden Baş Kardiyolog Prof. Dr. Karl- Heinz Kuck’a göre, 5 hedefe ulaşabilmek için en önemli kural, detayların önemini kavramak.
Bir önceki Kalp krizi riskinizi azaltmak elimizde başlıklı konumuzda göğüs ağrıları, kalp hastalığı ve kalp krizi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.