Kalp şikâyetleri bayram sonrası arttı

Kalp şikâyetleri bayram sonrası arttı
Dr.
Bayramda ve sonrasında kalp ve damar hastalıkları için hastaneye başvuranların sayısı ikiye katlanıyor. Uzmanlar bunun bayramda tüketilen gıdalardan kaynaklandığına dikkat çekiyor.

Özel Bahar Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç
Ali Özeren, kalp hastalıklarının dünyada en önemli ölüm nedenlerinden biri olduğunu hatırlatarak, sağlık boyutunda oluşan sorunların özellikle Ramazan ve bayramdan sonra artış gösterdiğini belirtti.
Kalp, damar ve şeker hastalarının zararını bildikleri halde bayramda ikram edilen yağlı yemekler, tatlı, şeker ve pastalardan uzak kalamadıklarını vurgulayan Yrd. Dr. Özeren, şunları söyledi:
“Bayram süresince şeker tüketimi sonucu ortaya çıkan yüksek şeker ve kolesterolle kalp yetmezliği, koroner yetmezlik ve kalp krizleri ölüm riskini bile taşıyabiliyor. Çünkü hastalar bu sürede doktor kontrolünde hareket etmiyorlar. Diyete sağlıklı bireylerin bile dikkat etmesi gerekirken, kalp, tansiyon ve şeker hastalarının diyete uymaması ciddi boyutlarda sağlık sorunlarına yol açabilir.”

Dr. Özeren, hastaların Ramazan’da oruç tuttukları için vücudun sıvı dengesinde bozulmalar olabildiğini, ilaçlarını düzensiz almalarına rağmen ciddi rahatsızlıklar yaşayan hastalar olduğunu söyledi.
Kalp ve damar hastalıklarının sürekli kontrol gerektiren bir hastalık olmasının yanında, beslenme alışkanlığının da önemli payının bulunduğunu belirten Özveren, perhiz yapılmadığı sürece de sorunlar yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.
Bir önceki Kalp hastalıkları Türkler daha erken yakalıyor başlıklı konumuzda diyabet, iş gücü kaybı ve kalp hastalıkları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.