Kalp Üfürümleri

Kalp Üfürümleri
Çoğu çocukta zaman zaman zararsız kalp üfürümleri olabilir. Stetoskop vasıtasıyla çocuğun doktoru kalbin karıncıklarının kasılmasını ve kalp kapakçıklarının açılıp kapanmasını dinler. Çoğu çocukta bu üfürümler zamanla ergenlik çağına girdiklerinde geçer.

Zararsız kalp üfürümleri genellikle rutin muayeneler esnasında ortaya çıkarılır. Eğer çocuğunuzda kalp üfürümleri varsa, doktor, bu seslere ilaveten başka bir ses işitir.

Çeşitli üfürümler vardır, herbirinin kendine özgü sesi vardır ve seslerin yoğunluğu değişir.

Eğer bebeğin doktoru zararsız bir hırıltı teşhis ederse, telaşa kapılmayın. Yeni doğmuş bebeklerde ve çocuk ateş nöbeti geçirdikten sonra, endişeli olduğunda veya aşırı derecede fiziksel faaliyet içinde olduğunda daha çok rastlanır.

Çoğu anne baba bu kalp üfürümlerini ciddi kalp rahatsızlıklarına yorarlar.

Her ne kadar bazı kalp üfürümleri romatizmal ateş gibi doğuştan gelen kalp rahatsızlıkları dolayısıyla olursa da, zararsız kap üfürümleri herhangi bir sorun yaratmaz
Tedavi gerekli değildir.

Bazı anne ve babaların eğilimi bebek üzerinde aşırı koruyucu bir denetimden yanadır; çocuk büyüdükçe, anne ve babası da çocuğun fiziksel etkinlikler yapmasını o derecede yasaklarlar. Oysa bu tür tedbirler gereksizdir.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.