Kameramanlar için ideal spor yüzme

Kameramanlar için ideal spor yüzme

Yaz-kış ve yağmur-çamur demeden her türlü şartta görev yapan kameramanların yüzde 90′ı boyun fıtığına yakalanıyor. Kameramanlar, 10 kilo ağırlığındaki kameraları, işleri icabı omuzları ile boyunları arasında saatlerce tutmak zorunda kalıyor. Boyun fıtığını bel fıtıkları ve dizlerde meydana gelen rahatsızlıklar izliyor.
Florance Nightingale Hastaneleri Nöröşirürji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Cengiz Kuday, pek çok kameramanı boyun fıtığı nedeni ile ameliyat ettiğini söylüyor ve kameramanlara bol bol yüzmelerini tavsiye ediyor

Prof. Dr. Cengiz Kuday, kameramanların, kamerayı saatlerce omuz ve boyun arasında sabit bir şekilde tutmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Bu, boyun fıtıklarının en önemli sebebi” dedi.
Prof. Dr. Kuday yaptığı yazılı açıklamada, her türlü şartlarda görev yapan kameramanların yüzde 90′ının boyun fıtığı rahatsızlığı ile karşı karşıya kaldığını ifade ederek, bunu bel fıtıkları ve dizlerde meydana gelen rahatsızlıkların izlediğini belirtti.
Kuday, yaklaşık 10 kilogram ağırlığındaki kameraları, omuzları ile boyunları arasında zaman zaman saatlerce tutmak zorunda kalan kameramanların, bir süre sonra kol, bacak ve sırttlarında ağrılar meydana geldiğini ve bugüne dek pek çok kameramanı boyun fıtığı nedeni ile ameliyat ettiğini kaydetti.
Cengiz Kuday, kameramanların, boyun adalelerini güçlendiren yüzme sporunu alışkanlık haline getirmelerini tavsiye etti.
Boyun fıtığının meydana geliş şeklinin gençler ve yaşlılarda farklı olduğunu belirten Kuday, gençlerde genelde travma sonrası, 40-45 yaşından sonra ise yaşlanma sürecinin bir parçası olarak ortaya çıktığını vurguladı.

Boyun fıtığının belirtileri
Yaşlılar ve gençlerdeki boyun fıtığının belirtilerinin birbirinden farklı olduğuna da işaret eden Prof. Dr. Cengiz Kuday, şu bilgileri verdi:
“Gençlerde şiddetli boyun, omuz ve kol ağrıları, kürek kemiğinin arkasından başlayan ağrılar olur. Bu ağrılar kola doğru yayılır. Hasta bu ağrıyı geçirmek için kolunu yukarı doğru kaldırdığında ağrısı geçer veya azalır. Yaşlılarda ise el ve kollarda uyuşukluk, yürümede zorluk, boyunda ağrı meydana gelir.”
Cengiz Kuday, boyun fıtığının değişik şekillerde tedavi edildiğini ve her hastanın ameliyat edilmesi gerekmediğini vurgulayarak, bunların yüzde 60′nın fizik tedavi veya konservatif tedavilerle düzelebileceğini ifade etti.
Geçmeyen, dayanılmaz ağrı, güç ve his kaybının ameliyat gerektirdiğini dile getiren Kuday, pek çok hastaya “Ameliyat olmazsan felç olursun” şeklinde yanlış bilgi verildiğini de belirterek, “Katiyen böyle bir şey yok. Bu ancak travmatik bir kaza neticesinde büyük bir parça çıkar ya da koparsa o zaman olabilir. Veya yaşlılarda halk arasında ‘kireçlenme’ dediğimiz olaylarda daha çok omurilikte geri dönüşü olmayan bozukluklar olur. O zaman felce doğru giden bir süreç başlar” dedi.
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kameraman boyun agrisi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.