Kanser hastalarına altın öğütler

Kanser hastalarına altın öğütler
Hekim hastayı nasıl tedavi edeceğini iyi bilmeli ve sonrasında oluşabilecek yan etkileri hastasına izah etmelidir.
Uzmanlar, kanser hastalarının çok basit gribal enfeksiyonlar veya karaciğer, böbrek bozuklukları ile kaybedilebildiğini belirtiyor ve bunların tedbirlerinin alınması halinde pek çok hayatın kurtarılabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Radyoterapi ve kemoterapinin erken ve geç yan etkileri vardır. Muzaffer Çavuşoğlu, kanser hastalarının iyi takip edilmesi gerektiğini söyleyerek, şu bilgileri verdi:
“Kanser hastalarının önemli bir bölümü kanserden ölmüyor, ölüm sonrası otopsi de yapılmadığından geçmişinde kanser hikâyesi olan bütün hastalar kanserden ölmüş gibi gösteriliyor.
SSK Okmeydanı Hastanesi Onkoloji Uzmanı Dr
Burada takip çok önem taşıyor.”
20 yıl sonra da nüksedebilir
Kanser hastasının takibinde beş yıl sonrası ile ilgili yanlış bilgilerin verildiğini ve bu hastaların pek çoğunun tamamen iyileştiği düşünülerek takibinin bırakıldığını ifade eden Çavuşoğlu şu açıklamalarda bulundu:
“Kanser 20 yıl sonra bile nüks edebilir, bunun izah edilmesi gerekiyor. Onkoloji sürekli gelişme içinde olan bir branş, zaman kazanmalı ve hastalara yeni tedavi imkanlarını sunmalıdır. Bundan 15-20 yıl önce ölümcül olan kanser türünde bugün, yüzde 90-97′lere kadar iyileşme şansı var. Tedavi şansının düşük olduğu kanser türlerinde de zaman kazanmak gerekmektedir. Gelecekte daha başarılı sonuçlar alınacaktır. Hastaya kazandıracağımız birkaç gün bile hayatını kurtarabilir. Bunu bilincinde hareket etmek doğru olacaktır.”

Kanseri amansız görmemeli
Kanserin amansız hastalık olduğunun gündem dışına itilmesi gerektiğini belirten Dr. Muzaffer Çavuşoğlu; “Burada ilgili bakanlıklara ve medyaya büyük sorumluluk düşüyor. Amansız hastalık denilerek hastaları idam mahkûmu gibi göstermek büyük hatadır. Kanser de diğer hastalıklar gibi bir hastalık. Çok basit hastalıklardan insanlar kaybedilebileceği gibi, çok ciddi hastalıklardan da insanlar iyileşebiliyor.” dedi.
Bir önceki Testis kanserini görmezden gelmeyin başlıklı konumuzda Kanser ve testis kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: muzaffer çavuşoğlu kimdir, dr muzaffer çavuşoğlu kimdir, dr muzaffer çavuşoğlu, muzafer cavuşoğlu onkolog, onkolog cavusoglu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.