Kanser tümörlerini büyüten gen bulundu

Kanser tümörlerini büyüten gen bulundu
Bilim insanları şimdi bu genin faaliyetlerini durdurmak için ilaç geliştirecek. İtalyan bilim insanları, kanser tedavisinde etkili olabilecek önemli bir buluşa imza attı.
İtalyan Chieti Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanları, kanser türlerinin dörtte üçündeki tümörlerin büyümesinde etkili olan bir gen buldu.
Tüm kanser türlerinin dörtte üçünde tümörlerin büyümesinde rol oynayan bir gen bulundu. Bebeklerin anne karnında gelişmesini, daha sonra da hücre bölünmesiyle büyümeyi sağlayan genin, kanser tümorlerinin büyümesinde de önemli rol oynadığı keşfedildi

Yapılan araştırmalarda, “TROP 2″ adı verilen genin göğüs, kolon, mide, akciğer, prostat, yumurtalık ve pankeras gibi tümörlerde aktif olduğu görüldü. İncelenen tümör çeşitlerinin yüzde 65 ila yüzde 90′ında da “TROP 2″ genine rastlandı. Laboratuvarda geliştirilen bin 755 tümörde de genin aşırı aktif olduğu saptandı. Bilim insanları şimdi buluştan yola çıkarak, bu genin aktivitesini hedef alacak ilaçlar geliştirmeyi, böylece de hastalığın ilerleyişini yavaşlatmayı veya tamamen durdurmayı umuyor.

Bilinç açık beyin ameliyatı
Avustralyalı hasta John James, şuuru yerindeyken beyin ameliyatı oldu. Ameliyatı gerçekleştiren ekip, kullanılan gelişmiş teknoloji, hastanın kafasında küçük bir delik açılması ve operasyon sonrasında hastanın şuurunun yerinde olmasıyla operasyonun dünyada bir ilk olduğunu açıkladı.
Bir önceki Testis kanserini görmezden gelmeyin başlıklı konumuzda Kanser ve testis kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.