Kanserde başarı giderek artıyor

Kanserde başarı giderek artıyor

Avrupa Kanser Kurumu Başkanı Alexander Eggermont, “1980′ler ve 1990′lar boyunca kanseri yenenlerin sayısında artış oldu” dedi.
Avrupa’da son yıllarda kanser tedavisinde ulaşılan başarı oranının arttığı bildirildi. Avrupa Kanser Dergisi’nin bugünkü sayısında yayımlanan uzun süreli bir araştırmanın sonuçlarına göre, kanser tipleri ve ülkeler arasında farklılıklar olsa da 23 Avrupa ülkesindeki kanser kayıtlarına göre birçok yaygın kanser tipinde tedavi olan insan sayısı arttı.
Eurocare tarafından yapılan araştırmada 1998-90 dönemi ile 1997-99 dönemleri karşılaştırıldı ve akciğer kanserinde tedavi olanların oranının yüzde 6′dan 8′e, mide kanserinden tedavi olanların oranının yüzde 15′den 18′e ve kolorektal kanserde ise yüzde 42′den 49′a çıktığı belirlendi.
23 ülkeden 151 milyon kişiyi kapsayan verileri tarayan çalışmaya göre kanser tedavisinde başarı şansı, hastaların hangi ülkede yaşadıklarına da bağlı

Bütün kanser türleri birlikte ele alındığında, erkekler arasında en yüksek tedavi oranının yüzde 47 ile İzlanda’da ve kadınlar arasında ise yüzde 59 ile Fransa ve Finlandiya’da olduğu belirlendi.
Polonya’da ise erkeklerde yüzde 21 ve kadınlarda yüzde 38 ile en az tedavi oranının yaşandığı ülke.

Akciğer kanserinde en düşük tedavi oranı yüzde 5 ile Danimarka, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da belirlenirken, Fransa ve İspanya yüzde 10′dan fazla ile bu kanser türünde en yüksek tedavi oranının gerçekleştirdiği ülke.
Göğüs kanserinde ise ulusal çapta sürdürülen tarama çalışmalarının bu kanser türünde tedavi şansını artırdığı belirtildi.
Polonya ve Çek Cumhuriyeti ile ulusal tarama programlarının uygulandığı batı Avrupa ülkeleri arasında, göğüs kanseri tedavisi oranlarındaki farkın 10 puan olduğu kaydedildi.
Tedavi oranlarındaki artışta, erken teşhis ve ulusal kanser tarama programlarının etkili olduğu bildirildi.
Bir önceki Testis kanserini görmezden gelmeyin başlıklı konumuzda Kanser ve testis kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.