Kanserde erken tanı ile sonuç alınabiliyor

Kanserde erken tanı ile sonuç alınabiliyor
Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Dr.
Kadın genital organ (jinekolojik) kanserlerinde ise erken tanı ile çoğu zaman başarılı tedaviler yapılmaktadır. Figen Taşer’in verdiği bilgileri göre; yumurtalık (over) kanserleri dışında, birçok kez erken tanı mümkün olabilmektedir.
Farklı dokulardan kaynaklanan ve sağlığı tehdit eden kanseri önlemek için birtakım tedbirler almak gerekiyor. Kadın sağlığını tehdit eden kanserler, farklı dokulardan kaynaklanabilir

Kadın sağlığını tehdit eden kanser türleri
* Dış genital organ (vulva) kanserleri, genellikle ileri yaş grubundaki kadınlarda görülür. Bazı virus hastalıkları veya kronik kaşıntı ile giden hastalıkların zemininde, kanser gelişebilir.
* Vajina kanserleri, genital bölge kanserleri arasında en az görülen türüdür. Anne karnında iken maruz kalınan bir hormon, bu kanser riskini artırır.

* Rahim ağzı (collum) kanserleri, en sık görülen kadın genital kanser türü olmakla beraber, özellikle smear testleri sayesinde öncü lezyonların tanınması ve tedavisi mümkün olmaktadır. Genital siğil (HPV), bazı diğer viral enfeksiyonlar, erken evlilik, kötü hijyen gibi nedenler riski artırır.
* Yumurtalık (over) kanseri, en ölümcül olabilen kanser türüdür. Erken belirti vermeyebilir. Çok doğum yapmış olan, ilk bebeğini erken yaşta doğurmuş olan, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda daha az görülür. Risk grubunu belirlemek zordur. Ailede over kanseri olan kadınlarda, risk artar.
Korunma ve erken tanı önemli
* Rahim içi (endometrium) kanseri; doğum yapmamış olanlarda, adet düzensizliği (polikistik over) bulunanlarda, şişmanlarda, diyabetiklerde, yüksek tansiyonu olanlarda, menapoza geç giren kadınlarda daha sık görülür. Özellikle menopoz sonrası ultrasonografi ile rahim iç zarı (endometrium) kalınlığının ölçülmesi, korunma ve erken tanıda önemlidir. Overlerle ilgili problemler, özellikle menopoz döneminde belirti vermeyebilir.
Bir önceki Meme kanseri ameliyatında yan etkiler azalıyor başlıklı konumuzda lenfler, meme kanseri ve yan etkiler hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.