Kanserden korunmak için sigaradan uzak durun

Kanserden korunmak için sigaradan uzak durun
Dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen kanserin, Türkiye’de gerçekleşen ölümlerde, kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını belirten Tuncer, Türkiye’de özellikle yoğun sigara tüketiminin yol açtığı kanser vakalarının önemli sağlık sorunu olduğunu vurguladı.
Sigaranın akciğer, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, prostat, böbrek, mide ve kan kanserine yol açtığını ifade eden Tuncer, sigaradan dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye’de ise 110 bin kişinin öldüğüne dikkati çekti.
Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Murat Tuncer, 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, kanserin başlıca nedeni olan sigara konusunda vatandaşları uyardı.
Türkiye’de her yıl sigaraya bağlı akciğer kanserinde yüzde 6 artış yaşanıyor.
Uzmanlar, sigaranın akciğer, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, prostat, böbrek, mide ve kan kanserine yol açtığını belirtip sigaradan dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye’de ise 110 bin kişinin öldüğü uyarısında bulunuyor

Sigaraya karşı savaşın kanserlerin yüzde 40’ını yok edeceğini vurgulayan Tuncer, “Kanserle savaş konusunda halkımızdan yardım bekliyoruz. Sigaradan uzak durun, kanser riskini azaltın” dedi.
Türkiye’de sigara bırakma oranının çok düşük olduğunu kaydeden Tuncer, sigaraya başlama yaşının Türkiye’de 9-10’lu yaşlara kadar indiğine işaret etti.
Akciğer kanserinde artış

Türkiye’de her yıl akciğer kanserinde yüzde 6 oranında artış görüldüğünü belirten Tuncer, son 5 yıldaki akciğer kanseri vaka sayısı incelendiğinde, hasta sayısının yüz binde 62’den yüz binde 83’e çıktığını bildirdi. Tuncer, Türkiye’de diğer hastalıklardan ölümlerin azalması, yaşam süresinin uzaması, sigara tüketimi, yanlış beslenme gibi nedenlerle kansere yakalanma riskinin de arttığını kaydetti.
Avrupa ülkelerine oranla Türkiye’de kansere yakalanma yaşının her yıl daha da genç yaşa indiğini ifade eden Tuncer, Türkiye’de, bugüne kadar kansere yakalanmış, kanseri yenmiş veya tedavisi devam eden yaklaşık 700 bin hasta bulunduğunun tahmin edildiğini söyledi.
Şişmanlar 2 kat risk altında
Kadınlar ve erkeklerde görülen kanser vakalarının yüzde 35’inin beslenmeye bağlı olduğuna işaret eden Tuncer, şişman kişilerde, kanser riskinin iki kat daha fazla olduğuna dikkati çekti. Tuncer, kanserden korunmak için beslenme konusunda şu uyarılarda bulundu:
– Hayvansal yağ tüketimini azaltın, az yağlı, bol lifli beslenme alışkanlığını benimseyin,
– Kepek, yulaf gibi liften zengin besinlerin tercih edin,
– Bol miktarda sebze-meyve tüketin, kırmızı et yerine tavuk, balık veya kuru baklagiller yiyin,
– Yemekleri kızartma yöntemi yerine haşlayın veya buharda pişirin,
– Katkılı yiyecekler yerine doğal besinleri tercih edin.
Tuncer, kanserle mücadelede, güvenli su kullanımı, hava kirliliği ve radyasyondan korunmanın da önemli olduğunu kaydetti.
Bir önceki Kanser virüsü evlilik dışı ilişkiyle yayılıyor başlıklı konumuzda cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı kanseri ve smear testi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kanserin zararları, pelvik kanseri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.