Kansere çare okyanusta aranıyor

Kansere çare okyanusta aranıyor
Araştırma için şimdiden 2 milyon dolarlık bir fon oluşturulduğu belirtiliyor.
Kaliforniya’da açık denizde yaşayan canlılarda bilimsel araştırmalar yapan bilim adamları kanser tedavisinde kullanılacak yeni maddeler elde etmeye çalışıyorlar.
Amerika İçişleri Bakanlığı ve Kaliforniya Üniversitesi tarafından oluşturulan bir araştırma grubu açık denizdeki petrol platformunun ayaklarında yaşayan canlıları inceliyor.
Kaliforniya Üniversitesi Çevre Bilimi Uzmanı Prof. Dr
Jason Bryan şöyle konuşuyor:
“Sadece deniz altındaki yaşamın çeşitliliğine bakıyoruz. İçlerinde binlerce kimyasal madde bulunan birçok canlı var. Eğer insanlık yararına kullanılabilecek bir şey bulamazsak bu beni çok şaşırtır.”
Umutlar sürüyor

Petrol platformlarını doğal laboratuar olarak kullanan bilim adamları kansere karşı kullanabilecekleri değişik maddeler bulmayı umut ediyorlar. Farmakoloji uzmanı Prof. Dr. Leslie Wilson ise şu değerlendirmeyi yapıyor:
“Ne aradığımızı çok iyi biliyoruz. Bunlardan ilaç yapabileceğimizi biliyoruz. Bunlar oldukça değerli canlılar. Üzerinde yeterince çalışılırsa insan sağlığına faydalı olabilecek ilaçlar bulunabilir. Bundan eminim.”
Okyanuslardaki araştırmaların çok yetersiz olduğuna dikkat çeken bilim adamları deniz canlılarından elde edilecek yeni maddelerle yalnız kanserin değil birçok hastalığın tedavi edilmesinin mümkün olabileceğini belirtiyorlar.
Bir önceki Kanser virüsü evlilik dışı ilişkiyle yayılıyor başlıklı konumuzda cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı kanseri ve smear testi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.