Kanseri yenmek için Pollyanna olmayın!

Kanseri yenmek için Pollyanna olmayın!
Pozitif düşünmenin ve sürekli Pollyannacılık oynamanın hastalığın kabullenilmesini zorlaştırdığına dikkat çeken Şebnem Turhan, hastanın geçtiği psikolojik etapları şöyle sıraladı:
FARKLI ETAPLARI VAR
* İNANAMAZ: Kanser olduğunu öğrenen hastaların ilk tepkisi, “Bu, benim başıma gelemez” demek olur. İnkar dönemi uzun süren ve tedaviye yanaşmayan bir hastaya, mutlaka psikolojik müdahale yapılmalıdır.
Kanserli bir hastayı camfanus içine koyup, bütün sorunlardan kaçıramazsınız.
* SUÇLAR: İnkârdan sonra öfke dönemi gelir. Psikolog Şebnem Turhana göre; kanser hastaları Pollyannacılık oynamak zorunda değil!

Kanseri yenmek için sadece ilaçlar yeterli değil, psikolojiniz de çok önemli! Medical Park Bahçelievler Hastanesinden Psikolog Şebnem Turhan; kanser hastalarına ve yakınlarına kanserle psikolojik olarak savaşmak için taktikler verdi
Hastada; hastalığa, doktora, sağlık personeline, sağlıklı kişilere ve yakınlarına karşı bir öfke oluşur. “Neden ben?” demeye başlar.
* ADAK ADAR: Bir süre sonra hasta isteklerinin yerine getirilmesi için pazarlık yapmaya başlar. İyileşmek için adak adar.

* DEPRESYONA GİRER: Hasta yapamadıklarını fark edince depresyona girer.
* KABULLENİR: Son aşama kabullenmedir. Bu evrede duygular yoktur, savaş bitmiş gibidir. Hasta bu evreye gelinceye dek öfkesini çıkarabilmiş ve yasını tutmuşsa, bu dönemi daha güçlü karşılar.
HERKESİN İŞİ ZOR!
Psikolog Şebnem Turhan, bu uzun süreçte hasta yakınlarına düşen görevler hakkında da şunları söyledi: “Hasta ve yakınları süreçle ilgili duygularını birbirlerinden gizlememeli, tedavi kararlarını paylaşmalıdır. Bu, hastalığa olan uyumu arttırır. Hasta yakınları hastayla konuşurken ona, Kafana takma geçer, Sen benden sağlamsın gibi gereksiz teselli sözleri etmemelidir. Hasta yakınları; hastayı eleştirmeden ve ayıplamadan dinlemelidir. Bu süreci kendi başlarına atlatamayacaklarını hissettikleri anda, uzmanlardan psikolojik destek isteyebilirler.”
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.