Kansızlığa karşı dikkatli olun

Kansızlığa karşı dikkatli olun
Kansızlık hastalarında bu tür kanamalar varsa mutlaka tedavi edilmelidir.
Toplumda kansızlık olarak da bilinen anemi hastalığı, bazı durumlarda sağlığımızı tehlike edici boyutlara ulaşabiliyor. Bu durumlardan biri adet kanaması, diğeri de hemoroid kanamasıdır.
Alınan gıdalara dikkat etmeli
Fazla miktarda çay, kahve, kola, sigara, alkol tüketimi kansızlığa neden olabilmektedir. Gıdalarla birlikte içilen çay, besinlerdeki demir ve C vitamininin vücut tarafından emilmeden idrar ile atılmasına sebep olabilmektedir
Çayı yemekten yaklaşık 1 saat sonra içmek daha yararlıdır.
Kansızlığı yenmek için özellikle B12, C vitamini ve demir içeren gıdalar almak gerekir. Karaciğer ve tüm kırmızı etler, yumurta, kuru baklagiller, pekmez, yeşil sebzeler, domates, tere, roka, kuruyemiş, süt ve ürünleri, iyi B12 kaynaklarıdır.

Demir, sebzelerin kabuğuna yakın yerlerde daha çok bulunduğundan patates gibi sebzelerin kabuğu içinde pişirilmesi daha çok demir alınmasını sağlar. Gıdaların haşlama suyunun (ıspanakta olduğu gibi) atılması demir kaybına neden olur.
Kansızlıkta saf arı poleni de mutlaka kullanılmalıdır. İçeriğinde birçok vitamin (özellikle B grubu vitaminleri), mineraller ve aminoasit bulunmaktadır.
Bir önceki Alkol tüketimi horlamaya neden oluyor başlıklı konumuzda alkol tüketimi, burun akıntısı ve burun spreyleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kola kansızlık yaparmı, hemoroid kanaması kansızlık yaparmı, arı poleni kansızlık, kahve kansızlık yaparmı, kahve içmek kansızlık yapar mı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.