KANSIZLIK KALP HASTALIKLARINDA ETKILI

KANSIZLIK KALP HASTALIKLARINDA ETKILI
Uzmanlar, kandaki alyuvarların azalmasının, oksijen taşıyan pigment olan hemoglobinin düşmesine sebep olduğunu, bunun da kalbin çalışmasını etkilediğini ifade ettiler. ABD’de Kuzey Carolina Üniversitesi araştırmacıları, kansızlığın kalp hastalıkları üzerinde etkisi bulunduğunu tespit ettiler.

40 yaş üstündeki Amerikan toplumunun yüzde 25’inde kalp yetersizliği görüldüğünü ve bu hastalık sonucu ölümlerin arttığını belirten uzmanlar, kısıtlı ekonomik imkanların da neden olduğu kansızlık sorununun dikkate alınmamasının, kalp hastalarındaki ölüm oranını yükselttiğini bildirdiler.

Kansızlığın ileri safhaya ulaşmadan tedavi edilmesi gerektiğini kaydeden uzmanlar, hastalığın yalnızca diyaliz hastalarında değil, kalp yetersizliği çeken hastalarda da önemli olduğunu belirttiler. . . Uzmanlar, kansızlığın, kandaki alyuvarların çoğalmasını sağlayan “erythropoietin” adlı hormonun ile tedavi edilmesinin, hemoglobin oranını yükseltebileceğini ve hastaların yorgunluktan kurtularak, egzersiz yapabileceklerini kaydettiler.

Bir başka araştırmada, erythropoietinin, hastaların yatarak tedavi süresini kısaltabildiği belirlendi.

Uzmanlar, kansızlık ile ilgili olarak başlattıkları yeni araştırmalarda, hormonların kansızlık üzerindeki etkisini, kansızlığın hastaların yorgunlukları ve fiziksel aktiviteleri üzerindeki sonuçlarını daha farklı açılardan inceleyecekler.

Araştırma raporu, Amerikan Tıp Kuruluşunun New York’ta yapılan kansızlık ile ilgili brifinginde açıklandı.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.