Karaciğer biyopsisi nasıl yapılır?

Karaciğer biyopsisi nasıl yapılır?
Karaciğer biyopsisi öncesinde son bir hafta ağır kesici ve kan sulandırıcı özelliği bulunan ilaçların kullanımına son verilir. Kronik viral hepatitin karaciğerde yaratmış olduğu harabının en sağlıklı ve en iyi şekilde öğrenmenin tek yolu karaciğer biyopsisi olduğundan bu işleme gerek duyulur. Bunun yanı sıra hastaya uygulanmış olan tedavi metotlarının faydalarını anlamak içinde karaciğer biyopsisi yapılır.

Karaciğer biyopsi öncesi
Karaciğer biyopsisi daha birçok karaciğer hastalığının tanısında uygulanan tedaviye yardımcı bir metottur. Karaciğer biyopsisinin yapılmasındaki amaç süreğen viral hepatitin karaciğerde açtığı hasarın boyutunu öğrenmektir.
Karaciğer biyopsinin yapılışı hakkında sizleri bilgilendirmek için hazırlamış olduğumuz bu makalede, karaciğer biyopsisi ile ilgili kafanızdaki tüm sorulara yanıt bulmuş olacaksınız
Hastanın kan sayımı kontrol edilir, lokal anestezi ilaçlarına alerjisi olup olmadığı öğrenilir, ultrasonografi ile kist ve damar yumağı olmadığına bakılır ve hastaya kanama bozukluğu yaşayıp yaşamadığı sorulur. Özelikle kanama bozukluğu yaşayan hastalar için karaciğer biyopsisi son derece sakıncalıdır.
Karaciğer biyopsisi nasıl olur?
Karaciğer biyopsisi uygulamasında hasta uyanıktır. Biyopsinin uygulanacağı bölgedeki deri antiseptik ile temizlenir. Lokal anestezi yapılır ve karın derisi üzerinden karaciğere iğne ile girilerek bir parça karaciğer dokusu alınır. Bu esnada iğnenin karaciğere girmesinden dolayı hafif bir ağrı hissedilir. Uzman hekim karaciğerden almış olduğu örneği patolojiye göndererek incelenmesini ister.

Karaciğer biyopsi sonrası
Karaciğer biyopsisi sonrası hasta on saat hastanede gözlenir. Hastaların biyopsinin ardından en az 5 gün dinlenmeleri, ağır kaldırmamaları, kan sulandırıcı ilaçlar içmemeleri önerilir.
Bir önceki Karın zarı iltihabı tedavisi başlıklı konumuzda karın zarı iltihabı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: karaciğer biyopsisi ne kadar sürer, karaciger biyopsisi nasil yapilir, biyopsi nasıl yapılır, karaciğerden biyopsi nasıl olur, karaciğer biyopsisi sonrası beslenme

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.