Karaciğer sağlığı için enginar ve hindiba tüketin

Karaciğer sağlığı için enginar ve hindiba tüketin

Bilim adamlarınca yapılan araştırmalarla mucize bitki olduğu kanıtlanan enginarın, salgı işlevini uyardığı karaciğerinizin yorgunluğunu attığı biliniyor. Böylece safra salgısı artar. Uzmanlar, karaciğeri güçlendirmek için de deve dikeni tohumu, karaturp, eğir kökü gibi bitkileri tavsiye ediyor…
Enginar karaciğer dostu
Karaciğer ilacı olarak bilinen bitkiler, karaciğerin salgı işlevini uyarır, düzenler ve güçlendirir. Çünkü bu çok önemli organ bedenin tüm organları ile yakın ilişki içindedir ve tüm dokuların sağlığında katkısı vardır.
Tüm bedenin tedavi edilmesi gereken durumlarda, öncelikle karaciğer işlevlerinin desteklenmesi düşünülmelidir
Sindirim problemlerinde karaciğerin başlıca rolü safra salgılamasıdır.
Hindiba da etkili
Karaciğeri güçlendirici özelliğe sahip pek çok bitki vardır bunların en önemlileri; hindiba, devedikeni tohumu, karaturp, kırlangıçotu, eğir kökü, ısırganotu ve sinirliot olarak sıralanabilir.

Karaciğerin en büyük dostu enginar, Cynarin içerdiği için karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlıyor.
Anayurdu Akdeniz ülkeleri olan enginar, yaklaşık 1 m uzunluğundaki bitkinin yaprakları derin loplu ve bol tüylü, çiçekleri mor renklidir.
Mineral zengini sebze
Yağlı bitkiler hariç hiçbir sebze veya meyve, mineral bolluğu bakımından enginarla yarışamaz. Bol miktarda potasyum, kalsiyum ve manganezden başka A, B1 ve C vitaminleri içeren enginarın en büyük özelliği karaciğeri temizlemesi ve safranın kolay akışını sağlamasıdır.
Romatizmalılara da önerilen enginar, unlu yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırdığı gibi idrar söktürücü özelliğe de sahiptir. Diyet yapanlar için göz ardı edilemeyecek olan enginarın 100 gramı 53 kalori var.
Bir önceki Kurbanda et tüketimine dikkat edin başlıklı konumuzda Beslenme, et tüketimi ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: engınar hındıbagı kara cıyer için nasıl yemelı, karacigeri kuvvetlendirmek, alkolu vucuttan atan besinler, karaciğeri ne güçlendirir, karaciğerin temizlenmesi nasıl yapılır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.