Karaciğer yağlanması nedenleri

Karaciğer yağlanması nedenleri
Hastaların birçoğu bu soruna fazla kilolarında ve sık sık alkol tüketmelerinden dolayı yakalanmaktadır.
Kadın ve erkekte eşit sıklıkta görülen karaciğer yağlanmasının mütenevvi nedenleri bulunmakta ve uzmanlar son zamanlarda sıkça rastlanılan bu rahatsızlık için uyarılarda bulunmaktalar. Karaciğer yağlanması hakkında tüm merak ettiklerinizi bu makalemizde ayrıntılı bir şekilde öğreneceksiniz.

 
Karaciğer yağlanması sorunu yaşayan hastaların birçoğunda bu soruna neden olanların başında aşırı kilolar gelmekte ve kiloyu da yüksek bir oranla alkol kullanımı takip etmektedir. Karaciğer hücrelerindeki yağlanma olarak tanımlanan bu rahatsızlığın ortaya çıkma sebepleri alkole bağlı, ilaçlara bağlı ve beslenmeye bağlı olarak gruplandırılmaktadır
Karaciğeri tehdit eden bu sorunlara karşı verilen bir tepki olan yağlanma tedavi edilmediği müddetçe daha karaciğerde daha büyük hasarlara yol açacaktır.

Alkol ve aşırı kilonun yanı sıra karaciğerde yağlanmaya kullanılan birtakım ilaçlarda sebep olmaktadır. Bir rahatsızlığın yok edilmesi için içilen ilaçlardan bazıları karaciğeri tehdit etmektedir. Uzmanlar bunun için son yıllarda kullanımı bir hayli artan vitamin, mineral ve bitkisel içerikli ilaçları suçlamaktalar.
Karaciğer yağlanmasına neden olan diğer sebeplerde beslenme ve beslenmeye bağlı ortaya çıkan hastalıklardır. Şeker hastalığı, kanda trigliseridin aşırı yüksek oluşu, demir ve bakır depolanması hastalıkları gibi metabolizma bozuklukları işaret eden sağlık problemleri de karaciğer yağlanmasına yol açan sebeplerdir. Bunların yanı sıra kortizon, diltiazem, nifedipin, amiodaron içeren ilaçlarda karaciğerde yağlanma nedenleri arasında sayılabilecek etkenlerdir.

Bir önceki yazımız olan Fibrokist bitkisel tedavi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: ciger yaglanmasi nedenleri, karaciger yaglanmasi nedenleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.