KARBONHİDRAT DİYETİNE DİKKAT

KARBONHİDRAT DİYETİNE DİKKAT

The American Journal of Kidney Diseases dergisinde yer alan araştırma raporunda, yüksek oranda protein diyetinin, kandaki asit oranını yüzde 90 artırabildiği, vücutta ise karbonhidrat eksikliği meydana getirdiği belirtildi.

Yüksek protein diyeti uygulayanlarda ise böbrek taşını engelleyen sitrik tuzu oranının yüzde 25 düştüğü gözlendi.

DENGELİ BESLENME VE EGZERSİZ

Güney Dallas Tıp Merkezinde yapılan ve altı hafta süren araştırmada, yüksek protein diyeti uygulayan deneklerin idrarlarında, böbrek taşını engelleyen sitrik tuzu oranının yüzde 25 düştüğü gözlendi.

Popüler diyet, kanda asit artmasına neden olan hayvansal gıdalar ile alkalin eksikliği meydana getiren beslenme şekli olarak biliniyor. Kilo vermek için uygulanan düşük karbonhidrat-yüksek protein diyetinin, böbrek taşı ile kemik kaybı riskini arttırdığı saptandı.

Güney Dallas Tıp Merkezinde yapılan ve altı hafta süren araştırmada, enerji harcamak için ihtiyaç duyulan karbonhidrat eksikliğinin, vücudu enerji yakmak için başka kaynaklara (yağlara) yönlendirdiği, bu durumda da kandaki asit miktarının arttığı belirlendi

Dr. Chia-Ying Wang, bu diyeti uygulayanların kilo verebildiğini, ancak sağlık açısından kendilerini riske soktuklarını açıkladı. Vücudun enerji harcamak için karbonhidrata ihtiyacı olduğuna işaret eden araştırmacılar karbonhidrat eksikliğinin, vücudu enerji yakmak için başka kaynaklara (yağlara) yönlendirdiğini, bu durumda da kandaki asit miktarının arttığını belirtiyor. Vücudun yağları kullanarak enerji harcamasıyla, ketoasidoz (kanda keton cisimciklerinin artmasıyla meydana gelen patalojik durum) meydana geldiği biliniyor.

Uzun dönem yüksek protein diyetini uygulayanlar arasında osteoporoz hastalığı riskinin de arttığına dikkati çeken uzmanlar, dengeli beslenme ve egzersizle kilo verebilmenin daha sağlıklı olduğunu kaydediyor.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.