Karbonmonoksit zehirlenmeleri

Karbonmonoksit zehirlenmeleri

Alman hastanesi Acil Tıp Uzmanlarından Dr.

Şofben zehirlenmeleri ve kömür sobası zehirlenmeleri en sık görülen zehirlenmelerdir. Tespit edilebilen bir kokusu olmamasına rağmen bu gaz genellikle diğer gazlar ile karıştırıldığında bir kokuya sahip olur.
Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte evlerde karbonmonoksit (CO) kaynağı olan cihazlar, yoğun olarak kullanılmakta ve bu cihazların ürettiği karbonmonoksit gazları zaman zaman zehirlenme sonucu ölümlere neden olabilmektedir. Karbonmonoksit renksiz, kokusuz tatsız zehirli bir gazdır
Can Aktaş, karbonmonoksitin doğal gazların tam yanmamasından ve karbon içeren yağ, propan, kömür, tahta gibi maddelerin yanması sonucunda ortaya çıktığını söyledi.
Zehirlenme belirtileri
Karbonmonoksitin en önemli özelliği, bu gazı büyük miktarlarda soluyan kişilerde kısa süre içinde belirti vermemesidir. Yoğun karbonmonoksit gazına maruz kalan kişilerde bilinç kaybı ve boğulma gözlenebilir.

Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtilerini ise şöyle sıralanabilir: İlk belirtileri baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, uyuşukluk ya da bulantıdır. Uzun süre ve yüksek miktarlarda karbonmonoksite maruz kalmış kişilerde belirtiler daha da şiddetlenir ve kusma, kaslarda zayıflık ve bilinç kaybı ortaya çıkar.
Semptomların şiddeti kişiden kişiye göre değişir. Çocuklar, yaşlılar, akciğer ve kalp rahatsızlığı olan hastalar, yüksek kesimlerde yaşayan bireyler, sigara içen yüksek karbonmonoksit düzeyine sahip olan kişiler daha fazla risk altındadır
Bulgularının, migren tipi baş ağrısı, inme, psikiyatrik hastalıklar, besin ve alkol zehirlenmesi ya da kalp rahatsızlıkları ile karıştırılmaması gerekir.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: yogun miktarda karbonmonoksit zehirlenmesi, karbonmonoksit zehir nedeni, karbonmonoksit zehirlenmesinin nedenleri, sobadan zehirli gaz cıktıgı nasıl anlasılır, zehirlenme belirtileri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.