Karpuzu açken çekirdeğiyle tüketin

Karpuzu açken çekirdeğiyle tüketin
Dr. Murat Sert, karpuzun iyi bir diyet meyvesi olmakla birlikte, karbonhidrat içeriğinin de unutulmaması gerektiğini belirtti.
Lezzeti ve serinletici özelliği nedeniyle yazın en fazla tercih gören meyvesi karpuz ne zaman tüketilirse daha sağlıklı olur? Uzmanlar, karpuzun açken tüketilmesinin daha faydalı olduğunu, ancak karbonhidrat içermesi nedeniyle kilo problemi olanların dozunu kaçırmaması gerektiğini bildirdi.
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokronoloji ve Metobalizma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.
Yüzde 90′ı su olan karpuzun tüketildiğinde tokluk hissi verdiğini vurgulayan Sert, “İyi bir lif kaynağı olduğu için bağırsak hareketlerini düzenleyen karpuz günde en az bir ya da iki porsiyon tüketilmeli” dedi

Lezzetinin yanı sıra, vitamin değerleriyle de karpuzun çok yararlı bir meyve olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Sert, “Özellikle fazla tok değilken karpuz tüketmek, onun özelliklerinden daha çok yararlanmamızı sağlar” dedi.
Yemekten hemen sonra tüketilen karpuzun dolu midede rahatsızlık yaratabileceğini bu yüzden aç karnına tüketilmesini önerdiklerini vurgulayan Sert, şunları söyledi:

“Karpuz, protein, yağ, karbonhidrat, demir, selüloz, kalsiyum, fosfor, A vitamini, C vitamini ve potasyum içeriyor. C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan Beta karoten içerir. İçerdiği yüksek potasyum kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle tamamı olmasa da karpuzun en azından bir bölümü çekirdeğiyle tüketilmeli. Ancak, çekirdeğini çok fazla tüketmek de bu kez kabızlık sorunu yaratabilir.”
“Çekirdeğini de çıkarmayın”
Karpuz çekirdeklerinin de içinde bulunan “Cucurbocitrin” adlı madde ile kan basıncını düşürmede ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesinde etkisi olduğunu belirten Doç. Dr. Sert, şunları kaydetti:
“Karpuz, su, madensel tuzlar ve antioksidanlar açısından da zengindir. Böylece vücudu temizleyici bir özelliği var. Böbrekleri çalıştırıyor, idrar söktürüyor. Böbreklerdeki üre ve ürat tuzlarını temizliyor. Yani kum ve taştan şikayeti olanlara öneriliyor. B ve C vitamini içermesi de diğer artıları. Az miktarda da olsa barındırdığı “likopen” maddesi kalbi enfaktüs tehlikesine karşı koruyor.”
Karpuzun besin değerinin diğer birçok besinde olduğu gibi kabuğunda saklı olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Sert, “Mümkün olduğunca kırmızı etli kısmın altındaki beyazımsı kısmı tüketmeye çalışın” diye konuştu.
Bir önceki Sağlığınız konusunda size yol gösterecek beslenme testi başlıklı konumuzda Beslenme ve yanlış beslenme hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.