Kedilerdeki parazit bebeği kör edebilir

Kedilerdeki parazit bebeği kör edebilir
Hamilelikte bu parazit bulaşır ve bebekte enfeksiyon oluşursa; zeka geriliğine, körlüğe ve bazı anormalliklere yol açar.
Ferti-Jin Klinik Direktörü Op.Dr.
Kediler, toksoplazma gondi olarak adlandırılan ve toksoplazmazis hastalığına yol açan bir parazit taşırlar. Seval Taşdemir, “Bu parazit kedi dışkısı ve iyi pişmemiş etlerle bulaşır.
Parazitler hakkında bilgi sahibi olmak kediniz için tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir konuda ilk adımı atmak demektir. Bu yüzden çiğ et yemekten kesinlikle kaçınmak gerekiyor” diye konuşuyor
Parazitler, kısaca hayvanlarda ya da bitkilerde bulunan ve yaşamını sürdürebilmesi için gereksindiği besini ev sahibi hayvan ve bitkiden alan canlılardır.
Kilo kaybından ölüme uzanabilecek çok çeşitli sorunlara rahatlıkla yol açabilirler. Ayrıca kedilerinizle birlikte yaşayan sizler için de tehlike yaratabilirler. Çünkü parazitlerin kedinizden size geçme olasılığı söz konusudur. Tam tersi bir durum da pek ala söz konusudur.

Parazitlerle mücadele parazit türüne ve sebep olduğu sağlık sorunlarına göre farklılık arz eder. Bu sebeple öncelikle parazitin türü tespit edilmeli ve ona uygun tedaviye vakit geçirmeden başlanmalıdır.
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: toksoplazmazis, Toksoplazmagondi nedir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.