Kemik kırılmaları elma ile önlenebilir mi?

Kemik kırılmaları elma ile önlenebilir mi?

Kemik sağlığını korumak için bol kalsiyum ve D vitamini almak herkesçe bilinen bir yöntem olsa da bu konuda az bilinen gerçekler bilim adamlarının yaptığı bir araştırma ile ortaya çıktı.
Reuters’in haberine göre, Kanada’daki McGill Üniversitesi’nden Lisa Langsetmo ve ekibi 50 yaş üstü bin 649 erkek ve 3 bin 539 kadın üzerinde yaptıkları çalışmada, denekler iki gruba ayrılarak bir gruba besin değeri yüksek, diğer gruba ise kalorisi yüksek gıdalardan oluşan bir diyet programı uygulandı. Abur cubur yerine elma yiyerek kemikleri korumak mümkün mü?
Hemen herkesin sevdiği kek, börek, kurabiye gibi yüksek kalorili gıdalardan uzak durmanın formunuzu korumaktan daha önemli etkileri var. Bu gıdaların yerine meyve ve sebzeyi tercih ederek iskelet yapınızı daha sağlam bir hale getirebilirsiniz.
Besin değeri yüksek diyet; meyve, sebze, tam tahıllar ve balıktan oluşuyordu
Yüksek kalorili diyet ise tatlı, cips ve işlenmiş et ürünlerini içeriyordu.

Sonuçta yüksek besin değeri içeren diyetle beslenen kadınlarda 10 yıl içinde herhangi bir kazaya bağlı olmaksızın gerçekleşen kemik kırılmalarının yüzde 14 oranında azaldığı görüldü.
Buna karşılık araştırmada yüksek kalorili diyet ile kemik sağlığı arasında herhangi bir bağ bulunamadı.
Uzmanlar, kemik kırılmaları tamamen önleyemese de meyve, sebze, balık ve tahıl gibi yüksek besin değerine sahip gıdaları tüketmenin sağlık açısından önemine dikkat çekiyor.
Bir önceki Bayramda eti haşlama veya ızgara şeklinde tüketin başlıklı konumuzda Beslenme, damar hastalığı ve eti dinlendirmek hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: elmanin kirik kemige faydalari, kemik kırılmalarında beslenme, kemik kırılmasında balık zararlımıdır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.